Udržateľné Vianoce

Ekológia nie je niekoho práca, je to práca nás všetkých. Jaggi Vasudev

Vianoce sa stávajú čoraz viac komerčným sviatkom. Ľudia častokrát kupujú darčeky všetkým naokolo len zo slušnosti a bez hlbšieho zamyslenia sa. V dôsledku tohto je teda veľa vecí vyrobených a následne nakúpených úplne zbytočne. Toto predstavuje nesmierne zaťaženie pre našu planétu a jej zdroje. Okrem darčekov je to aj množstvo vyhodeného jedla a zbytočných obalov, napríklad baliaceho papiera.

V nasledujúcich pár riadkoch by som vám chcela dať zopár tipov, ako si urobiť tohtoročné Vianoce aspoň o čosi priateľskejšie k životnému prostrediu.

Darčeky

Zbytočné prekvapenia

Sám seba sa opýtaj, koľko nepotrebných vecí si si za posledné roky mal možnosť rozbaliť. Človek, hoci s dobrým úmyslom, chce svojej milovanej osobe dopriať moment prekvapenia, no dočká sa sklamania. Ak človek danú vec nikdy nespomenul v konverzácii, je veľká šanca, že ju nepotrebuje.

Handmade veci

Venuješ tomu svoj čas a ten je oveľa drahocennejší než akokoľvek drahý darček. Ideálne je použiť “odpadové” alebo prírodné materiály.

Z druhej ruky

Než sa rozhodneš navštíviť najbližší obchod, či už kamenný alebo ten internetový, skús danú vec zohnať z druhej ruky. Veľa ľudí predáva v bazároch úplne nové veci ešte aj s obalom/visačkou.

Kvalita nad kvantitu

Čo tak tento rok namiesto 5 lacných kúskov oblečenia darovať jeden drahší? Z dlhodobého hľadiska to je vlastne dobrá investícia. Ak si vyberieš overenú značku, je veľká šanca, že kúsok ti bude slúžiť niekoľko rokov a nezničí sa po pár vypraniach. Tento tip sa nemusí aplikovať len na oblečenie.

Voucher

Ak daruješ voucher, je oveľa väčšia šanca, že obdarovaný si vyberie niečo, čo naozaj využije a neskončí to zapadnuté prachom na poličke. Ideálne je, ak daruješ poukážku do obchodu, o ktorom vieš, že daná osoba v ňom nakupuje aj bežne, alebo Ti ho aspoň spomínala.

Služba či zážitok

Nechajte ma hádať – hmotných vecí máme všetci až-až. Miesta na spomienky v našich hlavách je oveľa viac než miesta v našich skriniach, poličkách a zásuvkách. Môžeš zvoliť masáž, kozmetičku, tetovanie a pre nadšencov adrenalínu skipas alebo skok z padáku.

Tu je pár tipov pre tých, ktorí možno napriek predošlým bodom budú chcieť niekoho prekvapiť. Nasledujúci zoznam vecí obsahuje drobnosti, ktoré môžu v konečnom dôsledku znížiť množstvo škody, ktoré človek napácha: prateľné odličovacie tampóny, menštruačný kalíšok, silikónové tyčinky do uší, klasická kovová žiletka, sieťovka na ovocie a zeleninu, izbové rastliny, kompostér, sklenená alebo hliníková fľaša, tuhé mydlo a šampón, bambusová zubná kefka.

Obal

Netreba zabúdať, že obsah darčeku je oveľa dôležitejší než to, v čom je. Ideálne je opäť využiť odpad ako noviny, papier z minulého roku, prípadne ho nebaliť vôbec.

Stromček

Umelý stromček

Vydrží niekoľko rokov a ľahko sa skladuje. Ak už ho však nepotrebujete, skončí na skládke alebo v spaľovni, keďže väčšinu stromčekov nemožno recyklovať.

Živý stromček

Pestuje sa na plantážach a je šetrnejší k prírode. Po jeho opotrebovaní však nastáva problém s jeho likvidáciou. Nie je teda správne ho dávať ku kontajneru – skúste sa opýtať, či ho nepotrebujú v ZOO alebo ho skompostujte.

Stromček v kvetináči

Táto možnosť je asi najideálnejšia, keďže po jeho použití ho môžete vrátiť späť do prírody a on tam bude naďalej plniť svoj účel.

Alternatíva

Ak vám ani jedna z možností neprišla ako to pravé orechové, môžete si stromček vyrobiť doma z odpadového materiálu. Kartóny, rolky od toaletného papiera, plastové fľaše alebo vetvy a špagát.

Veríme, že sa našimi tipmi inšpirujete a prežijete o čosi zelenšie Vianočné sviatky.

Najnovšie články

SK