Festival Tehláreň

Letné prázdniny sa nám pomaly blížia a mnohí z nás už začínajú plánovať, ako čo najproduktívnejšie využiť nasledujúce dva mesiace. Niektorí ich strávia na pláži, iní v horách či na vidieku s rodinou. Že v tom ešte nemáš jasno? Nechaj sa inšpirovať týmto článkom. Obzvlášť, ak si festivalový typ, ktorý pochodil všetky staré – známe firmy a rád si vyskúšaš niečo nové. Ak zároveň patríš aj medzi umelecké duše, festival Tehláreň je práve pre teba!

O čom je festival Tehláreň?

Festival Tehláreň po prvýkrát organizoval tehla tím v roku 2018 v priestoroch bývalej tehelni v Liptovskom Mikuláši. Mladým umelcom rôznych zameraní dáva priestor na sebarealizáciu a sebaprezentáciu. Festival sa vyznačuje tým, že sa každý rok koná v netradičných priestoroch opustených alebo dlhšiu dobu nevyužívaných budov a areálov. Snaží sa združovať mladú generáciu umelcov z celého Slovenska a poskytuje im priestor na prezentovanie svojho umenia.

Z tohto dôvodu je hlavnou súčasťou festivalu dvojdňová výstava prác mladých slovenských umelcov, ktorý majú možnosť svoje práce posielať priamo organizátorom festivalu. Zároveň na festivale prebieha bohatý sprievodný program, ktorý pozostáva z rôznych prednášok, koncertov alebo performance zaujímavých pre širokú verejnosť aj pre samotnú umeleckú komunitu. V minulosti sa Tehlárne zúčastnila napríklad aj naša prezidentka Zuzana Čaputová.

Tohtoročná Tehláreň

Minuloročná Tehláreň sa konala v priestoroch areálu opravovne nákladnej a autobusovej dopravy ČSAD, tento rok sa bude pre zmenu konať v dlhodobo uzavretom Posádkovom dome armády, ktorý sa nachádza priamo v centre Liptovského Mikuláša. Festival je špecifický tým, že spája dokopy výstavu rôznych umeleckých prác s koncertmi slovenských interpretov, diskusiami s inšpiratívnymi hosťami, slam poetry a mnohým ďalším. Nezáleží na tom, aký druh umenia preferuješ, na Tehlárni máš možnosť zažiť všetky počas dvoch dní. 

Tehláreň je skvelá nielen pre milovníkov umenia, ale aj pre samotných umelcov. Každý rok majú umelci možnosť prihlásiť svoje práce pomocou otvorenej výzvy, ktorú organizátori pridávajú na sociálne siete festivalu. Pre mladých umelcov je to výborný spôsob, ako sa zviditeľniť a na samotnom festivale majú možnosť spoznať sa s ďalšími umelcami, čo nie je nikdy na škodu! Nehovoriac o tom, že majú vstupenku na festival zadarmo. A ak nechceš posielať svoje práce, ale chceš sa nejakým spôsobom podieľať na organizácii, môžeš sa prihlásiť ako dobrovoľník a pomáhať organizátorom priamo na mieste. 

Rovnako ako mnohé väčšie festivaly v dnešnej dobe, aj Tehláreň sa pokúša byť čo najudržateľnejšia. V areáli nikdy nesmú chýbať koše na separovanie a v stánkoch s jedlom nájdeme výlučne obaly a príbory z udržateľných materiálov. Veľkým bonusom Tehlárne je ale swap oblečenia, ktorý sa zvykne konať počas celého festivalu. Návštevníci majú možnosť vymeniť svoje staré oblečenie za iné, často naozaj zaujímavé kúsky.

„Posledný ročník Tehlárne vnímame ako prelomový, a to z viacerých dôvodov. Získali sme finančnú podporu z verejných zdrojov, zároveň sme sa presunuli do nových priestorov a rozrástol sa aj organizačný tím. Naša motivácia je stále zlepšovať a posúvať Tehláreň dopredu každý rok.  Odporúčame sledovať sociálne siete a web festivalu, kde priebežne zverejňujeme novinky, mená vystavujúcich aj účinkujúcich. Na záver by sme všetkých rady pozvali na štvrtý ročník Tehlárne, stretneme sa opäť počas dvoch augustových dní plných prednášok, diskusií, koncertov, premietaní a mnoho ďalšieho” povedala nám projektová manažérka Lucia Devečková. 

Viac informácií o Tehlárni nájdeš na tehlaren.sk alebo na instagrame @tehlaren.

Najnovšie články

SK