Svetový deň susedov

Mnohí z nás si už najmenej raz preskákali oštarou menom susedia. V ich prospech nehrajú ani seriály na našich obrazovkách. Nemožno sa teda čudovať, že potenciálnych dobrákov odvedľa považujeme za chodiace klbká starostí. Nie zakaždým sa oplatí strúhať frajera, ktorý nikoho nepotrebuje a komu je jedno, že tá stará suseda z tretieho naňho každé ráno zazerá spoza žalúzií. Keď už je ten Svetový deň susedov (oslavujeme ho 28. mája), skús aspoň trošičku rozohriať ten ľadovec medzi vami. Ak si si doteraz nenašiel či nenašla čas na poriadne zoznámenie sa, nikdy nie je neskoro začať.

Usmiaty starší muž máva susedke spoza plota.

Ako teda osláviť Svetový deň susedov?

1. Predstav sa

Žeby to bola samozrejmosť? V mnohých prípadoch určite nie, keďže sa sem-tam aj obyčajné odzdravenie rovná priam nadľudskému výkonu. Stačí sa postaviť pred susedove dvere a zaklopať. Jemným úsmevom tiež nič nepokazíš.

2. Pokecajte si

Pravdaže od teba nik nevyžaduje, aby si svojmu susedovi dramaticky smoklili na pleci, ale pri vhodnej príležitosti je slušné prehodiť aspoň zopár slov. Teba ani tvojho suseda to nezabije a kto vie? Možno mu tým aj spríjemníš deň.

3. Sľuby

Nechceš sa predsa v podvedomí suseda zapísať ako ten babrák, čo si požičal celý plát vajec a zrazu sa po ňom zľahla zem! Čokoľvek, čo si požičiaš, vráť. Najlepšie hneď nasledujúci deň, nech na to nezabudneš a aby ti to sused nemusel pripomínať ešte ďalšie dva mesiace.

4. Sharing is caring

Netýka sa to tej zdeformovanej uhoľnatej bábovky, ktorú poobede upiekla tvoja stará. Ak si nájdeš chvíľku a máš po ruke nejakú tú chutnú maškrtu, rozhodne skús osloviť svojho suseda. Aj takéto malé gesto sa mu vryje do srdiečka.

Žena drží v rukách koláče.

No bohužiaľ, musíme si naliať čistého vína. Väčšina z nás si susedov vôbec nevšíma. Veď prečo by sme aj mali? Pokiaľ nejde o akési dôležité schôdze alebo o preventívnu prehliadku zachovalosti stupačiek, staráme sa najmä o seba. O našich susedoch by sme vedeli poskladať maximálne dve rozvinuté vety a aj to je u podaktorých viac než otázne.

Vedci majú na túto tému vcelku odlišný názor. Tí z Michiganskej univerzity tvrdia, že blízke vzťahy so susedmi v sebe ukrývajú niekoľko benefitov vrátane zníženia rizika infarktu. Podľa časopisu Journal of Epidemiology and Community Health sú zas súdržnejšie vzťahy so susedmi prevenciou voči stresu a depresii.

Takže odparkuj svoju zadnicu z tej vysedenej pohovky a vezmi veci do vlastných rúk. Dvojnásobne to platí práve v týchto krušných časoch, kedy je isté iba máločo.

Pokiaľ sú tvoji susedia staršieho vydania, neváhaj a ponúkni sa, že im nakúpiš potraviny alebo za nich zabehneš do lekárne. Je toľko spôsobov, ako môžeš pomôcť susedovi v núdzi… Občas na to treba len nepatrnú štipku odvahy a ťažší ukazovák, ktorý by už konečne doľahol na ten prekliaty zvonček.

Autorka: Sarah Horová

Najnovšie články

SK