Usmiaty starší sused máva susede spoza plota.

Svetový deň susedov

Mnohí z nás si už najmenej raz preskákali oštarou menom susedia. V ich prospech nehrajú ani seriály na našich obrazovkách. Nemožno sa teda čudovať, že potenciálnych dobrákov odvedľa považujeme za chodiace klbká starostí. Nie zakaždým sa oplatí strúhať frajera, ktorý nikoho nepotrebuje a komu je jedno, že tá stará suseda z tretieho na vás vo všedné ráno zazerá spoza žalúzii. A keď už je ten Svetový deň susedov (oslavujeme ho 28. mája), skúste aspoň trošičku rozohriať ľadovec medzi vami. Ak ste si doteraz nenašli čas na poriadne zoznámenie sa, vždy môžete začať pekne od začiatku.

Usmiaty starší muž máva susedke spoza plota.

Ako teda osláviť Svetový deň susedov?

1. Predstavte sa

Žeby to bola samozrejmosť? V mnohých prípadoch určite nie, keďže sa sem-tam aj obyčajné odzdravenie rovná priam nadľudskému výkonu.

Stačí sa postaviť pred susedove dvere a zaklopať. Jemným úsmevom tiež nič nepokazíte.

2. Pokecajte si

Pravdaže od vás nik nevyžaduje, aby ste svojmu susedovi dramaticky smoklili na pleci, ale pri vhodnej príležitosti je slušné prehodiť aspoň zopár slov. Vás a ani vášho suseda to nezabije a kto vie? Možno mu tým aj spríjemnite deň.

3. Sľuby

Nechcete sa predsa v podvedomí suseda zapísať ako ten babrák, čo si požičal celý plát vajec a zrazu sa po ňom zľahla zem. Čokoľvek, čo si požičiate aj vráťte. Najlepšie hneď nasledujúci deň, aby ste na to nezabudli a aby vám to sused nemusel pripomínať ešte ďalšie dva mesiace.

4. Sharing is caring

Netýka sa to tej zdeformovanej uhoľnatej bábovky, ktorú poobede upiekla vaša stará. Ak si nájdete chvíľku a máte po ruke nejakú tú chutnú maškrtu, rozhodne skúste osloviť svojho suseda. Aj takéto malé gesto sa mu vryje do srdiečka.

Žena drží v rukách koláče.

No bohužiaľ, musíme si naliať čistého vína. Väčšina z nás si susedov vôbec nevšíma. Veď prečo by sme aj mali? Pokiaľ nejde o akési dôležité schôdze alebo o preventívnu prehliadku zachovalosti stupačiek, staráme sa najmä o seba. O našich susedoch by sme vedeli poskladať maximálne dve rozvinuté vety a aj to je u podaktorých viac než otázne.

Vedci majú na túto tému vcelku odlišný názor. Tí z Michiganskej univerzity tvrdia, že blízke vzťahy so susedmi v sebe ukrývajú niekoľko benefitov vrátane zníženia rizika infarktu. Podľa časopisu Journal of Epidemiology and Community Health sú zas súdržnejšie vzťahy so susedmi prevenciou voči stresu a depresii.

Takže odparkujte svoju zadnicu z tej vysedenej pohovky a vezmite veci do vlastných rúk. Dvojnásobne to platí práve v týchto krušných časoch, kedy je isté iba máločo.

Pokiaľ sú vaši susedia staršieho vydania, neváhajte a ponúknite sa, že im nakúpite potraviny alebo za nich zabehnete do lekárne. Je toľko spôsobov, ako môžete pomôcť susedovi v núdzi… Občas na to treba len nepatrnú štipku odvahy a ťažší ukazovák, ktorý by už konečne doľahol na ten prekliaty zvonček.

Autorka: Sarah Horová

SK