Study less, study smart – 7 krokov k efektívnemu učeniu sa

Ako zvládnuť učivo za čo najkratší čas? Prečítaj si náš článok a zistíš to! Treba však spomenúť, že ti poslúži najmä ako tutoriál, a teda bez námahy a vynaloženia dostatočného času nikdy nedospeješ k svojim vytúženým výsledkom.

Study less, study smart, a teda uč sa menej, ale múdro, je návod na to, aby sme svoj čas strávený učením využili čo najefektívnejšie. Hneď na začiatok treba povedať, že najhorším spôsobom na zvládnutie učiva, je metóda memorovania. K tomu, aby si si danú látku zapamätal či zapamätala aj o pár rokov neskôr, ti určite nepomôže vedieť poučky od slova do slova. Naopak, prvým a najdôležitejším krokom je pochopenie učiva.

1. Čo sa to vlastne učím?

Áno, tento priam logický krok predsa nemôžeme vynechať. Hoci sa zdá, že každý vie, že pri učení je najprv potrebné pochopiť, čo sa to vlastne človek učí, no v praxi tento krok občas preskakujeme. Mechanicky sa naučíme vety, fakty, napíšeme ich do písomky a o rok už nebudeme vedieť, čo sme sa to vlastne učili. 

Ja vám tento krok jemne uľahčím. Dnes žijeme v dobe internetu a bola by veľká škoda tieto vymoženosti nevyužiť. Ponúkam ti preto zoznam kanálov a podcastov, ktoré sa venujú práve vysvetlovaním rôznych tém. 

Youtube

  • MaTYkár (matematika)
  • Tomáš Chabada (matematika) 
  • Baštrng Michal Kubovčík (literatúra)
  • Schooltag (literatúra, angličtina, občianska náuka) – aj podcast 
  • Dejepis Inak (dejepis)
  • Zmaturuj za minútu (literatúra) – aj podcast 
  • Film Bol raz jeden život (biológia)

Podcasty

  • Vedátorský podcast (fyzika)
  • Schooltag (literatúra, angličtina, občianska náuka)
  • Zmaturuj za minútu (literatúra) 
  • Dejepis Inak (dejepis)
  • Tak Bolo (dejepis)

Podcasty v angličtine 

  • Learn English Vocabulary (angličtina)
  • Real Exam English (angličtina)
  • 6 Minute English (angličtina)
  • The History of Literature (literatúra)
  • You’re Dead To Me (dejepis)

2. Zisti, aký typ pamäti máš 

Na svete je viac ako 7 miliárd ľudí, a teda je samozrejmé, že naše mysle fungujú inak. Zisti, akým spôsobom si toho viac zapamätáš. Môžeš si vyskúšať nahrať svoje poznámky a neskôr ich počúvať cestou do školy. Ak ti to pomôže, znamená to, že máš auditívnu pamäť. Ďalej si môžeš skúsiť vytvoriť kartičky (na toto existuje appka Quizlet alebo Anki). Už pri výrobe kartičiek si niečo zapamätáš a aby to lepšie fungovalo, skús si ich aj farebne odlíšiť. Ktovie, možno máš práve vizuálnu pamäť. Ak si pamätáš vzhľad strany, z ktorej sa učíš, vyskúšaj si po dome rozmiestniť rôzne útržky z učiva, ktoré si nevieš zapamätať. 

3. Skočím do knižnice? 

Je vedecky dokázané, že ak sa učíš celé dni zatvorený vo svojej izbe, nepomáha to tvojmu psychickému zdraviu. Zároveň je tvoje učenie menej úspešné. V roku 1978 prebehol experiment, kde psychológovia skúmali študentov pri učení. Títo študenti sa rozdelili na dve skupiny. Prvá skupina sa učila v dvoch rôznych izbách, zatiaľ čo druhá skupina sa učila iba v jednej. Výsledky preukázali, že študenti, ktorí menili prostredie, boli úspešnejší než tí, ktorí sa učili stále na tom istom mieste. Zisti, či v tvojom okolí nie sú študovne, knižnice, coworkingy alebo tiché kaviarne. Vyjsť von a byť medzi ľuďmi ti len prospeje. 

4. Ako dlho sa budem ešte učiť?

Zhnusenie a rezignovanie učiť sa nám signifikantne brzdia mozog a my sa z únavy nevieme pohnúť ďalej. Aby sa ti niečo takéto nestalo, sprav si plán s prestávkami. Jedna z populárnych aplikácií na nastavenie si systému sa volá Be focused. 

Jednoducho si vyberieš, ako dlho sa chceš učiť a aké dlhé by mali byť prestávky. Odporúča sa technika Pomodoro, a teda 30 minút učenia s 10 minutovými prestávkami. Ostatné už za teba spraví appka. Uvidíš, že sa tak ľahko neunavíš. 

5. Staraj sa o svoje telo!

Ak chceš, aby tvoj mozog fungoval správne, musíš sa oň starať. Spánok je nevyhnutnosť. Prebdené noci ti nijak nepomôžu. Ďalej je užitočné mať dostatočný príjem vitamínov, ktoré dokážeš získať správnou stravou alebo ich zakúpiť v lekárni. 

6. Ty to chápeš? 

Study groups, a teda skupiny ľudí, kde si navzájom pomáhate pri učení, sú skvelý spôsob, ako rýchlejšie pochopiť učivo. Samozrejme by sme sa mali počas týchto stretnutí venovať učeniu, nie kecaniu! Nezabúdaj, že čím skôr to spolu prejdete, tým viac času a energie budeš mať na zábavu. 

7. Prečo sa vlastne učím?

Motivácia je koreň úspechu. Učením pomáhaš najmä sebe a, aj keď sa to občas tak nezdá, bez neustáleho vzdelávania by sme sa ako ľudia ďaleko neposunuli. Každou novou informáciou zvyšuješ svoj intelekt a formuješ sa ako osoba. 

Nakoniec musím napísať, že aj keď ti občas niektoré testy nevyjdú, netreba sa hneď vzdávať. Ako povedal raz Albert Einstein: „Každý je génius, no ak súdite rybu podľa jej schopnosti šplhať sa po stromoch, prežije celý život vo viere, že je hlúpa.” 

Najnovšie články

SK