Čo tak ochutnať Balkán? Welcome in Bulgaria

Moje meno je Zuzana Sidorová a vďaka organizácii EduEra som sa mohla stať súčasťou slovenského tímu na medzinárodnom tréningu Skills Reveal. Tento projekt sa zameriaval na podnikateľské zručnosti a soft skills, ktoré sú nevyhnutné pre každého manažéra či majiteľa biznisu. Dnes by som vás rada previedla mojou cestou na tomto projekte a vyzdvihla výhody programu Erasmus+. Poďme si teda privoňať k riadnemu dobrodružstvu!

Zbaľ kufor a vystúp z komfortnej zóny!

Dva roky zatvorená v izbe pred počítačom počúvajúc nudné prednášky. Doba covidová mi veľmi pokrivila plány na cestovanie. Môj život bol každým dňom fádnejší a stereotypnejší. Jedného dňa mi však kamarát povedal o možnosti vycestovania cez projekty Erasmus+. V tom čase by som sa mu vysmiala a ani neuvažovala. Avšak pomyslenie na vycestovanie a možnosti rozvoja mi ostali v hlave vŕtať dlhšiu dobu. Po čase som sa posmelila a vyplnila prihlášku na projekt Skills Reveal. To som ešte netušila, aké zážitky a znalosti nadobudnem. Človek vždy porastie, ak prekročí hranice komfortu. 

Opráš svoje social skills, angličtina bude tvojím pomocníkom

Po príchode do Bulharska som sa riadne zoznámila so slovenským tímom. Musím uznať, že sme boli jedinečný tím a držali sme spolu počas celého projektu. Kedykoľvek nastal problém alebo bolo treba niečo vybaviť, dokázali sme sa na seba spoľahnúť. Nie nadarmo je tímová práca alfou a omegou na projekte. Vďaka tomuto prístupu sme mohli počas celého projektu Skills Reveal pracovať konzistentne na zadaniach a aktivitách organizácie. 

Výzva prišla so zoznamovaním sa s ďalšími účastníkmi. Spoznala som šikovných a nadaných ľudí z Talianska, Estónska, Litvy, Rumunska, Bulharska a Grécka. Mnoho z nich sa stalo počas tých dní mojimi kamarátmi a sme v kontakte doteraz. Okrem poznania nových kultúr a pohľadov na tému podnikania, som si oprášila svoju anglickú slovnú zásobu a priučila sa aj novým jazykom.

U mňa máš dvere kedykoľvek otvorené

Komu lepšie ako tomu, čo má možnosť cestovať po svete so skvelou spoločnosťou? Vďaka jedinečným momentom som si vytvorila krásne priateľstvá s účastníkmi z rôznych krajín. Cestovanie pre mladého študenta bez väčšej finančnej rezervy môže byť bariérou. Teraz viem, že keď budem chcieť navštíviť historické mesto Atény alebo hrejivé pobrežia Talianska, stačí zdvihnúť telefón a zavolať kamošom z Erasmu. Takéto možnosti sa ti počas bežnej rodinnej dovolenky príliš nenaskytnú. Preto neváhaj a prihlás sa na projekt aj ty a spoznaj zaujímavých ľudí z rôznych kútov sveta.

Nie je to len o zábave, preto sa riaď krédom „práca šľachtí”

Aby som nespravila z tohto projektu hromadný social club, priblížim vám zopár aktivít, ktoré si naša hosťovská organizácia pripravila. Prvé dni sme sa venovali ice-breakingu, čo v podstate znamená, že zahodíš obavy a zoznámiš sa s každým členom projektu. Výborným cvičením bolo nalepovanie stickerov, na ktorých sme spisovali naše očakávania, obavy a tiež skills, ktoré vieme do projektu priniesť. 

V nasledujúcich dňoch sme sa ako tím začali aktívne venovať práci na business pláne a prezentácií brožúry, ktorá má za úlohu pomôcť mladým podnikateľom, čo najlepšie naštartovať svoj biznis. Skúsenosti účastníkov projektu Skills Reveal z oblasti podnikania sme tak premietli do nášho výstupu, ktorý bol na konci ohodnotený Oscarom. Pýtate sa prečo? Okrem práce na zadaniach sme mali aj spoločný filmový večer spolu s ocenením za najlepšie výstupy a tiež Cultural Night, na ktorom sme prezentovali národnú kuchyňu a jej zvyky. Dám vám ale tip, opatrne s pálenkou pri rumunskom stole.

Cestuj, cestuj a ešte raz cestuj!

Svoj pobyt na projekte si každý účastník môže predĺžiť o nasledujúce dva dni. Je to skvelá príležitosť spoznať hosťujúcu krajinu viac. Nezabudnuteľným miestom bolo pre mňa historické mestečko Sozopol, ležiace asi 20 kilometrov od mesta Burgas. Na tomto mieste som ochutnala lahodné balkánske jedlo s výhľadom na azúrové more a videla zaujímavú architektúru. Večer sme spolu s novými priateľmi prechádzali mestom a zablúdili na kultúrny festival plný hudby a tanca. Ako mi len bolo smutno, keď som balila kufre späť domov… 

Musím uznať, že tento tréning a šanca vyjsť opäť za hranice vo mne silno rezonujú. Po príchode domov som opäť navštívila stránku EduEry a rovno sa prihlásila na ďalší projekt. To isté odporúčam aj vám. A kto vie, možno sa spolu vidíme v Lotyšsku už tento september. Tak nemrhaj časom, prihlás sa, zbaľ kufre a vycestuj!

Ak chceš aj ty zažiť svoju Erasmus+ výmenu či tréning, sleduj aktuálne ponuky na našom webe.

Projekt bol realizovaný vďaka podpore Európskej únie a programu Erasmus+.

Autorka: Zuzana Sidorová

Najnovšie články

SK