Psychológ vs. psychiater alebo kde hľadať pomoc, keď je zle

Niekedy sa stáva, že prežívame smútok, úzkosť či strach. Tieto pocity sú bežná súčasť života a každý človek si nimi už prešiel. Lenže niekedy sa stáva aj to, že tieto pocity prerastú do takej miery, že sa s nimi nedokážeme vyrovnať sami, a vtedy je pomoc odborníka na mieste. Na koho sa obrátiť v takomto prípade?

Psychológ

Psychológ je absolventom 5-ročného štúdia psychológie na filozofickej fakulte, získal titul Mgr. Ako prostriedok liečby využíva psychoterapiu.

Psychiater

Psychiater je absolventom lekárskej fakulty a má urobenú atestačnú skúšku zo psychiatrie. Keďže psychiater je lekár, môže predpisovať lieky.

Psychológ, aj psychiater môže byť zároveň psychoterapeutom – to znamená, že absolvoval psychoterapeutický výcvik. Psychológovia a psychiatri však nie sú jediní, ktorí ho môžu absolvovať. Psychoterapeutom sa môže stať aj zdravotný alebo sociálny pracovník.

Základný rozdiel medzi psychológom a psychiatrom je, že každý z nich využíva iný primárny typ liečby. To záleží od konkrétneho problému, ktorý je treba liečiť.1

Čo ak neviem, či potrebujem lieky alebo nie?

Nie je podstatné ku ktorému z odborníkov sa objednáme ako prvé, pretože psychológovia a psychiatri spolupracujú, takže po diagnostike môžu človeka odporučiť ďalej.2

Kedy sú lieky potrebné a kedy nie?

To je najmä na zvážení psychiatra alebo psychológa, ale vo všeobecnosti sú lieky prospešné napríklad pri bipolárnej poruche či OCD, kým pri úzkosti sa ukazuje prospešnejšia psychoterapia.2

Ako sa objednať k psychológovi?

Ak sa chcete objednať k psychológovi, v prvom rade je potrebné mať nad 18 rokov (pod 18 rokov je možné navštíviť psychológa len v sprievode zákonného zástupcu). Psychológovi je treba priniesť výmenný lístok, ktorý vystaví obvodný lekár a v prípade, že je vyšetrenie hradené poisťovňou, aj preukaz poistenca. To platí pri psychológoch, ktorí majú zmluvu so zdravotnou poisťovňou.3

Existujú aj súkromní psychológovia a psychoterapeuti, ku ktorým výmenný lístok nie je treba. Dajú sa nájsť na internete, ale ak zvažujete návštevu súkromného psychológa, odporúča sa overiť si daného človeka v zozname psychoterapeutov SR, aby ste si boli istý, že daný človek si naozaj prešiel kvalitným psychoterapeutickým výcvikom.

Ako sa objednať k psychiatrovi?

Na rozdiel od psychológa, k psychiatrovi nie je treba výmenný lístok. Stačí zavolať a dohodnúť si termín.3

Platí sa za vyšetrenia u psychológa alebo psychiatra?

Pokiaľ má psychológ zmluvu s vašou zdravotnou poisťovňou, vyšetrenie prepláca zdravotná poisťovňa. Pokiaľ zmluvu nemá, máva vlastný cenník.3

Niekedy sa niektorí ľudia na návštevu psychológa či psychiatra necítia, no pomoc by potrebovali. Existujú rôzne iné spôsoby pomoci, napríklad:

IPčko

IPčko je on-line poradňa najmä (no nie len) pre mladých v ťažkých životných situáciách. Okrem možnosti porozprávať sa o problémoch prostredníctvom chatu alebo emailu. Majú dokonca podcast či blog.

Liga za duševné zdravie

Organizácia, ktorá informuje a pomáha v oblasti duševného zdravia. Na ich stránke sa dočítate užitočné informácie o duševných chorobách a spôsoboch liečby. Taktiež si môžete prečítať blog a rady, ako sa s duševnou chorobou vysporiadať. Okrem toho prevádzkujú aj bezplatnú linku dôvery Nezábudka.

0800 800 566 linka dôvery Nezábudka (prístupná nonstop)

0907 401 749 – linka detskej dôvery

Ďalšie dôležité linky nájdete na dusevnezdravie.sk/uzitocne-linky

Na záver je potrebné si pamätať, že hoci duševné zdravie je téma zahalená v predsudkoch, nie je hanba vyhľadať pomoc, keď treba. Je lepšie vyhľadať pomoc skôr, ako čakať, kým pohár pretečie.

Ak sa chceš o podobných témach nielen z oblasti duševného zdravia dozvedieť viac, sleduj náš projekt AdultLife.

Zdroje:

Najnovšie články

SK