3 dôvody, prečo navštíviť aj nepopulárne krajiny Európy

Paríž, Rím, Barcelona – mestá plné umenia, lásky, histórie a turistov. Rozhodne majú svoje neodopriteľné čaro, ale čo tak objaviť aj iné krajiny Európy? Také, ktorých nie sú plné instagramové profily, tínedžerské filmy či romantické knihy. Očarujúca príroda, nádherná architektúra, hriešne nízke ceny, priateľský ľudia a hlavne autentický zážitok. Všetko toto nám ponúkajú krajiny, ktorých zatienila veľká sláva európskych metropol.

1. Hrady

Hrady, hrady a znovu hrady. A nie len také obyčajné, ale tie, v ktorých sa budete cítiť ako rozprávke. V Rumunsku sa s mnohými spájajú legendy o kniežati Vladovi III., prezývanom Drakula. Jeho krutá povesť je prepletená s mnohými nádhernými hradmi v Rumunsku.

Jedným z najznámejších je určite hrad Brad, prezývaný aj rumunský klenot s temnou minulosťou.

V zozname tých najkrajších určite nesmie chýbať hrad Hunedoara, ktorý je zároveň jeden zo siedmich divov Rumunska. A mimochodom, je to najväčší hrad v celej Európe. 

2. Príroda a architektúra

Príroda je krásna takmer všade. Čo je ale veľký bonus, ak hovoríme o prírode napríkad v Moldavsku? To, že tam budete sami. Moldavsko patrí medzi najmenej navštevovane krajiny Európy, a to má svoje výhody. Prírodné krásy tu ešte nie sú prebádané turistami, takže sa môžete tešiť na jedinečný zážitok.

Skadardské jazero je miesto ako z inej časti planéty. Nádherná krajina plná zelene sa spája s vysokými horami a nekonečnou vodnou hladinou poprepletanou mnohými ostrovmi, ktoré sú domovom pre približne 280 druhov vtákov. 

V prostredí národného parku Durmitor, ktorý je svojou rozlohou 400 km2 najväčším národným parkom Čiernej Hory, sa dostanete do oblasti takmer nedotknutej prírody. Veľká časť parku žije svojím vlastným životom, a tak sa vám môže ľahko stať, že na prechádzke stretnete kamzíkov, vlkov, rysy či medvede.

Čo sa týka architektúry, mesto Ochrid patrí v Macedónsku na zoznam toho najkrajšieho, čo môžete vidieť. Nehovorím len o starých zachovalých uličkách, ale jednoznačne aj o Kostole sv. Klimenta. Veď posúďte sami.

3. Jedlo

Všetci to poznáme. Môže to byť aj to najchutnejšie jedlo, ale ak ho máme príliš často, nakoniec sa nám zhnusí. Čo tak skúsiť niečo úplne nové v podobe neznámej kuchyne? Mnohé krajiny Európy sú bohaté na zaujímavé tradičné jedlá!

Rumunská kuchyňa je zmes takmer všetkého, čo sa tejto krajiny počas dlhých dejín dotklo. Vo veľkej miere tu nájdeme prvky tureckej kuchane ako dedičstvo po Osmanoch. Svoje neoddeliteľné miesto tu majú aj chute Bulharska, Maďarska a Nemecka.

Krupičná kaša Mămăligă posypaná bryndzou je rumunským národným jedlom. Aj preto ho môžete nájsť nielen u domácich, ale i v kvalitných reštauráciách.

Ako turistu vás budú v Moldavsku vyvažovať zlatom. Preto, ak už do tejto krásnej, ale opomínanej krajiny prídete, určite nezabudnite ochutnať niektoré z tunajších najtradičnejších jedál.

Plăcinte cu cașcaval je pečivo, ktorého hrúbka záleží vždy od regiónu, v ktorom ste. Plnené je bryndzou, kapustou, zemiakmi alebo syrom.

K chutnému Moldavskému jedlu je priam podmienka ochutnať aj ich víno. Pozoruhodné pritom nie sú len vína, ale aj veľkosť tunajších vinárstiev. Pivnice vinárstva Milestii Mici sú dokonca zapísané v Guinnessovej knihe rekordov ako najväčšie vínne pivnice sveta. Podzemné chodby tvoriace pivnicu sa nachádzajú na ploche s dĺžkou vyše 55 km. 

Tak čo, aký máš na tieto nepopulárne krajiny Európy názor teraz?

Najnovšie články

SK