Potrebuješ prelomiť ľady v skupine? Vyskúšaj overené aktivity!
Ľubica Fordinálová
Predstav si skupinu ľudí, napríklad kolegov, alebo novú triedu v škole, kde nikto nikoho nepozná. Atmosféra je rozpačitá. Ty však chceš vytvoriť dynamický a súdržný tím. Ako budeš postupovať?
Ťažké, čo? Neboj, prinášame ti niekoľko nápadov!
Nasledujúce aktivity slúžia najmä na posilnenie interakcie medzi účastníkmi a ich lepšie spoznanie sa. Súčasne podporujú skupinovú dynamiku a tvorbu bezpečného prostredia. Často sa využívajú v úvode dlhších vzdelávacích aktivít na prelomenie ľadu.
🕒 speed dating 🕒
Rýchle, účinné a zábavné. Také je zoznamovanie sa pomocou obľúbenej aktivity speed dating.
Ako na to?
Najskôr vytvor zoznam otázok, ktoré sa budú na krátkych stretnutiach preberať. Ak speed dating predchádza vzdelávacím aktivitám a slúži iba ako “lámač ľadov”, odporúčame zvoliť témy súvisiace s hlavným cieľom vzdelávania. Zároveň však musia byť dostatočne zaujímavé na to, aby o nich dokázali nezáväzne konverzovať aj neznámi. Ideálne je teda zahrnúť otázky súvisiace s témou, predmetom stretnutia ako napríklad : “čo vieš o neformálnom vzdelávaní?”, no súčasne aj také, ktoré dávajú priestor na bližšie spoznanie sa. Neboj sa pri nich ísť viac do hĺbky! Výborným overeným tipom je : “čo je tvojou prvou spomienkou z detstva?”, alebo : “ako by ťa opísal tvoj najlepší kamarát?”.
No i tak, slovo dá slovo a randiaci sa nakoniec môžu baviť o niečom úplne inom. To je úplne v poriadku, ide predsa aj o samotné spoznávanie!
Každý účastník si najskôr na papier nakreslí hodiny a následne dohodne “rande” na jednotlivé časy s ostatnými. Keď sa speed dating rozbehne, všetko už ide rýchlo. Účastníci rotujú každých 5 – 7 minút a diskutujú na dané témy. Je super ak si stihnú zaujímavé poznatky a informácie poznačiť, môžu ich neskôr využiť.
Na záver sa spoločne diskutuje o tom, čo sa kto pri stretnutiach dozvedel, čo ho zaujalo a koľko toho stihol zdieľať s ostatnými.
Ak ešte váhaš, tu je zopár výhod použitia speed datingu!
Speed dating umožňuje rýchlu a spontánnu interakciu medzi účastníkmi, podporuje aktívne zapájanie, výmenu názorov a zdieľanie poznatkov. Zúčastnení sú nútení v krátkosti a výstižne prezentovať svoje názory, ako aj samého seba a keďže má každý trochu iný pohľad na vec, obohacujú sa navzájom o nové prístupy. Navyše, celá aktivita má neformálny a zábavný charakter, čo pomáha vytvoriť uvoľnenú atmosféru, takže sú účastníci náchylnejší vystúpiť zo svojich komfortných zón.
Využitie speed datingu v neformálnom vzdelávaní môže byť inovatívny a zaujímavý spôsob, ako podporiť interaktívnu výuku v rôznych oblastiach.
Ulož si na neskôr!
👍 Bingo! 👍
Aj keď sa možno nezdá, máme toho veľa spoločného s ľuďmi okolo nás. Áno, aj s tými, ktorých vidíme prvýkrát. Že neveríš?
Vyskúšaj túto zoznamovačku a možno zistíš, že človek sediaci vedľa teba je tiež jedináčik a jeho obľúbené jedlo je rovnako ako tvoje, segedín s troma knedľami. A možno spolusediaci z druhej strany bol na poslednej dovolenke na rovnakom mieste, alebo máte spoločného známeho!
Tento lámač ľadov je skutočne zábavný a jednoduchý spôsob, ako sa spoznať. Účastníci sa o sebe dozvedia zaujímavé fakty a vyhnú sa formalitám ako meno, vek, či miesto bydliska.
Bingo!
Čo budeš potrebovať?
Ako už tušíš, Bingo je veľmi nenáročná zoznamovacia aktivita. V podstate ti stačí papier a pero. Účastníci si nakreslia mriežku s aspoň deviatimi štvorčekmi a do každého vpíšu jednu vlastnosť, záľubu, alebo črtu, ktorá ich charakterizuje. Následne je ich úlohou hľadať rovnako popísané štvorčeky u ostatných. Prechádzajú skupinkou a hľadajú “match”. Vždy keď nájdu zhodu v jednom zo svojich políčok, vyškrtnú ho zo zoznamu. Víťazom Binga sa teda stáva ten, kto ako prvý nájde zhodu vo všetkých svojich štvorčekoch a zakričí: “bingo”!
Bingo je skvelé na začiatku dlhšej vzdelávacej aktivity, ktorej zúčastnení sa vidia prvýkrát. Možno ho však využiť i v úvode táborov či na pracovnom teambuildingu.
Tip od nás: na záver Binga skús otvoriť nezáväznú diskusiu o tom, čo všetko sa účastníci o sebe dozvedeli, čo ich prekvapilo, alebo zaujalo. Opakovali sa niektoré koníčky? Čo bola najčastejšia povahová črta? Mal s tebou niekto rovnaké viac ako dva štvorčeky? A ktorý z nich ti ostal prázdny?
👀 Deka 👀
Poznáš to. Prvá vec, ktorá ti hneď po zoznámení vypadne z hlavy – mená.
Alebo nie? Ak máš na mená pamäť a nerobia ti problém, v tejto zoznamovačke budeš hviezdiť!
Poďme si teda posvietiť na ďalší lámač ľadov, ktorého záhadný názov už trochu napovedá, čo bude jeho hlavnou pomôckou.
Na úvod sa účastníci rozdelia na dva tímy. Dvaja z nich (1 z každého tímu), držia spoločne deku na opačných koncoch, každý za jeden roh. Oba tímy sa schovajú za deku, každý na jednu stranu a zvolia si jedného hráča, ktorý podíde k deke bližšie. Keď sú zvolení hráči na oboch stranách pripravení deka sa spustí.
Úlohou účastníkov stojacich oproti sebe je čo najrýchlejšie povedať meno toho druhého. Ten, ktorý meno neuhádne, alebo ho povie neskôr, prechádza do tímu súperov. Tímy si opäť zvolia svojich zástupcov a týmto spôsobom hra pokračuje, až kým nebudú všetci účastníci na jednej strane deky.
Cieľom je, pochopiteľne, naučiť sa mená všetkých účastníkov a čo najrýchlejšie sa spoznať, no “deka” prináša aj veľa zábavy. Keďže ide o súťaž, podporuje súčasne aj tímovú spoluprácu a funguje ako výborný energiser. Treba totiž reagovať čo najrýchlejšie a získať do svojho tímu čo najviac hráčov!
Tak čo, si pripravený vyskúšať svoju pamäť na mená?
Veríme, že ti týmto článkom aspoň trocha pomôžeme prelomiť ľady pri najbližšej príležitosti zoznamovania! Držíme palce a prajeme veľa zábavy!