Na Deň Zeme treba myslieť aj počas Erasmu

Deň Zeme, tak ospevovaný už dlhé roky, a pritom stále mnohými ľuďmi ignorovaný. Trúfnem si povedať, že mnohí z nás, ak nie aj všetci, sme zažili školské aktivity spojené s týmto dňom. Prečo však Zemi pomáhať jedenkrát za rok, a to len vo svojom okolí, keď to môžeme robiť kedykoľvek a kdekoľvek?

Perfektným príkladom môžeš byť aj ty na projektoch Erasmus+. Rozmýšľaš niekedy nad tým, ako by to bolo možné? Tu je pár tipov, ako našej planéte môžeš pomôcť aj počas takéhoto projektu. 

1. Obmedz prepravu autom

Možno pre mnohých nezmyselný bod, no pravdou je, že ide o jeden z najbežnejších a samozrejme aj najpríjemnejších spôsobov prepravy po celom svete! Či sú ľudia na Erasme alebo nie, väčšina si kvôli pohodlnosti auto prenajme a objavuje tak svoje okolie. Môžeš skúsiť auto vymeniť za MHD alebo vlak. Nielenže pomôžeš našej planéte, ale poďakuje sa ti aj tvoja peňaženka.

Na krátke vzdialenosti sa neboj využiť bicykel, pretože je častokrát oveľa efektívnejší a rýchlejší ako samotné auto či MHDčka. Vo väčších mestách nájdeš veľa požičovní či mnoho alternatív, ako sú napríklad kolobežky. A s parkovaním si viac nemusíš lámať hlavu.

Nezabudni na vlastné nohy! Počas chôdze si môžeš vypočuť svoje obľúbené podcasty, porozprávať sa s kamarátmi a urobíš niečo aj pre svoje zdravie. Ďalšou výhodou je spoznanie svojho okolia na projekte, kedy môžeš zažiť jedinečné momenty, spojiť sa s miestnou komunitou a vybudovať si nové kamarátstva.

Samozrejme, ak sa občas potrebuješ prepraviť autom, nezabudni zavolať kamarátov! Je lepšie, ak v každom aute nesedí iba jeden človek sám.

2. Zbieraj odpadky

Ak idete s kamarátmi objavovať krajinu, v ktorej si na výmene alebo tréningu, nezabudni si pribaliť vrece alebo tašku, do ktorej môžeš vyhodiť odpadky, ktoré nájdete počas vášho dobrodružstva. Nielenže sa ti podarí skrášliť naše okolie ale taktiež môžeš motivovať ľudí okolo seba, aby odpad vo svojom okolí upratali.

3. Separuj

Doma separuješ, ale akonáhle si v zahraničí, hneď na to zabudneš? Mnohé mestá sa dnes snažia ľudí viesť k recyklácii, ale nie vždy sa im to pri zahraničných návštevníkoch aj podarí. Na Slovensku zvykneš separovať možno aj preto, že vo svojom byte či dome máš na to viac priestoru. No nezabúdaj na to ani na Erasme. Ak nemáš možnosť 3 rozdielnych odpadkových košov, využi recyklovateľné sáčky, ktoré potom jednoducho odhodíš do separačných košov. Maj ale na pamäti, že si treba dopredu pozrieť miestne pravidlá separácie. Čo platí u nás, nemusí byť rovnaké aj v zahraničí.

4. Neplytvaj

Plytvanie je jedna z veľkých slabín ľudstva. Kupujeme veci a neuvedomujeme si, že všetko možno nevyužijeme. Preto radšej porozmýšľaj, či daná vec, ktorú sa chystáš kúpiť, je len krátkodobý rozmar alebo nevyhnutnosť. Či už ide o jedlo, vodu alebo oblečenie, treba porozmýšľať, či nakúpené výrobky naozaj využiješ alebo ich v blízkej budúcnosti vyhodíš. Zaradiť by sme sem mohli aj suveníry, ktoré si donesieš z pobytu. Každý je v pokušení, keď vidí v lokálnych obchodíkoch tieto milé drobnosti. No nenakúp ich viac, ako naozaj potrebuješ.

5. Čo sa dá, využi aj viackrát

Aj ty pri návšteve obchodu nakupuješ ďalšie plastové tašky napriek tomu, že doma ich máš plnú skriňu? Buďme úprimní, niektoré využívame len párkrát a hneď ich vyhodíme. Preto si nezabudni pribaliť do kufra svoju vlastnú tašku, ktorú môžeš využívať neustále. Podľa štúdií sa jednorázové vrecúška a tašky použijú len raz a ich priemerná doba využitia je 12 minút. Bohužiaľ ich rozklad trvá od 200 do 500 rokov.

Pouvažuj aj nad kúpou sklenenej fľaše na vodu. Na svojich cestách ju využiješ nespočetnekrát a jej dizajn ti bude robiť radosť dlhšie ako plastová fľaša, ktorá aj tak väčšinou končí v koši. Do tejto kategórie môžeš zaradiť aj opätovne použiteľné odličovacie tampóny a menštruačné kalíšky. Veľmi dobrým pomocníkom pre všetkých môžu byť britvy na holenie. Šikovná pomôcka pri holení zaznamenáva veľký boom. Bude to chcieť kúsok cviku, ale znížiš tak odpad vyprodukovaný jednorazovými žiletkami, a to za to stojí! 

Existuje mnoho spôsobov, ako podobnými drobnosťami pomôcť našej planéte. Nezabúdaj, že nie si iba zrnkom v piesku. Svojimi činmi môžeš motivovať ostatných. Stačí s tým len začať. A kedy je ideálnejšia príležitosť ako v Deň Zeme? Ak si aj myslíš, že svojím správaním nič nezmeníš, si na veľkom omyle. Človek vždy musí najprv začať od seba a vďaka tomu môže motivovať aj svoje okolie. Nezabúdaj na to, že má zmysel robiť aj malé veci, pretože práve tie robia najväčšiu zmenu. 

Najnovšie články

SK