Infografika popisujúca mentoring, konkrétne vzťah mentor a mentee.

Mentoring – čo to je, kto je mentor a na čo je dobrý

Chcete rozvinúť svoj kariérny rast? V súčasnosti to nie je ťažké. Čoraz častejšie sa stretávame s termínom mentoring. Ale čo to v skutočnosti je? Kto je mentor a mentee? V článku si prezradíme, aké výhody a nevýhody mentorstvo prináša.

Čo je to mentoring?

Mentoring je zámerný rozvíjajúci sa vzťah medzi vzdelanejšou a skúsenejšou osobou, ktorá pomáha vybudovať profesionálny alebo osobný život obidvom stranám. Vzniká vzájomná dôvera, ktorá buduje rovnocenný vzťah, podľa stanovených pravidiel. Nie je to žiadne doučovanie, konzultácia ani koučing. Môžeme to nazvať profesionálnym partnerstvom, ktoré sa dá využiť v akademickom alebo pracovnom živote.

Kto je mentor a mentee?

Vedeli ste, že slovo mentor je odvodené od mena Mentór, ktoré pochádza z Homérovej Odysey. Mentór bol Odyseov priateľ, ktorého poveril výchovou a ochranou svojho syna Telemacha. Časom toto slovo zľudovelo a dnes je mentor osoba, ktorá sa sa rozhodne svoje skúsenosti v nejakom odbore posunúť menej skúsenej osobe (mentee). Mentee je ten, ktorý sa chce vzdelávať a potrebuje takzvanú pomocnú ruku, na dosiahnutie svojich cieľov. Mentor ponúka kľúče k zamknutým dverám. Snaží sa odpovedať na otázky, ktoré dotyčný nevie zodpovedať. .

Výhody mentoringu

Mentor má veľa skúseností a informácii, o ktoré je ochotný sa podeliť. Musíte ale myslieť aj na to, že všetci sme len ľudia a každý z nás sa môže pomýliť. Na každý problém je riešenie. Stačí, ak budete viac sebakritický. Veľkou výhodou je, že vám starší a skúsenejší človek povie, čo robiť alebo nerobiť. Mentori sú na vrchole. Pravdepodobne sa tam chcete dostať aj vy. Oni vedia, aké to tam je, a čo všetko pre to treba urobiť. Potiahnu vás dopredu a celý čas vás budú motivovať. Ponúkajú rady na celý život. Tým pádom, vo väčšine prípadov sa môžete stať profesionálnymi partnermi. V budúcnosti sa aj vy môžete stať mentorom.

Kde hľadať toho správneho mentora?

Máte v hlave veľa plánov a cieľov, ale neviete, ako začať a ako ich využiť? Nestačia vám rady od známych alebo od rodiny? Potrebujete nájsť správneho odborného mentora?

Nexteria je nezisková organizácia, ktorá pomáha mladým ľuďom rásť a plniť si svoje sny. Ponúka Leadership Academy – jedná sa o trojročný vzdelávací program popri škole, ktorý podporuje mladých a aktívnych ľudí v oblastiach ako biznis, IT, verejný sektor, veda, právo a mnoho ďalších.

Growni je internetový portál, kde môžeš nájsť toho správneho mentora. Je to jeden z programov neziskovej organizácie LEAF. Máš možnosť si vybrať, či si hľadáš mentora jednorazovo alebo dlhodobo. Stránka ti ponúka okrem mentoringu aj dobrovoľníctvo, vzdelanie alebo prácu.

Štipendijný program Nádvorie Coworking ponúka mladým talentom a podnikateľom rok plný výhod. Okrem bezplatného miesta v kancelárskych priestoroch Nádvorie Coworkingu, získate aj prístup na eventy, kredit do trnavskej kaviarne Thalmeiner a spomínaného mentora, ktorý vám pomôže s vašim projektom či začínajúcim biznisom.

Mentoring na slovenských školách

Každý z nás pre svoj osobný rozvoj potrebuje spätnú väzbu. Podnikateľ Bill Gates pred pár rokmi na TEDx konferencii venoval svoje vystúpenie učiteľom za účelom zlepšenia školstva vo svete. Povedal, že každý potrebujeme vedenie, ktoré nám dá spätnú väzbu, na jej základe sa zlepšujeme. Spomenul, že na svete existuje jedna skupina ľudí, ktorá nedostáva systematickú spätnú väzbu.

Touto skupinou myslel učiteľov, ktorí vykonávajú jednu z najdôležitejších prác na svete. Uviedol štatistiku, kde si Šanghajská provincia v Číne viedla najlepšie a to z toho dôvodu, že mladým učiteľom pomáhajú v ich zlepšení. Ako? Uistili sa, že dostanú príležitosť sledovať starších učiteľov pri ich práci. Mali týždenné študijné skupiny, kde si dávali spätné väzby, a tak sa zlepšovali. Už je to osem rokov dozadu od tohto vyhlásenia. 

V slovenských školách mentoring nájdeme zriedka. Ale prečo? Touto cestou sa môže zlepšiť školstvo na Slovensku. Mladí učitelia naberú mnoho skúsenosti oveľa skôr. Dokážu lepšie vzdelávať žiakov, zlepšia si vzťahy v práci a budú viac motivovaní.

Nezisková organizácia LEAF má program s názvom Premena školy zvnútra. Tento program je zameraný na budovanie kultúry rozvoja učiteľského tímu prostredníctvom kolegialnej podpory. Cieľom programu je zvýšenie kvality vzdelávania. Prihlásiť sa môžu všetky základné, ale aj stredné školy bez ohľadu na to, z akého regiónu pochádzajú. Ste za zlepšenie školstva na Slovensku? Ak áno, využite túto možnosť.

Autorka: Lenka Krpelanová

SK