Minulý rok sme sa stali súčasťou siete Eurodesk, ktorá spája vyše tisíc mládežníckych expertov v 35 krajinách sveta. Jej cieľom je zvýšiť povedomie mladých ľudí o vzdelávacích mobilitách a povzbudiť ich k aktívnemu občianstvu.
Eurodesk prináša dostupné a komplexné informácie o vzdelávacích mobilitách pre mladých ľudí a pracovníkov s mládežou. Je hlavným zdrojom informácii o mládeži zaoberajúcich sa Európskymi politikami, informáciami o mobilitách a nových príležitostiach. Vďaka miestnym poskytovateľom informácií o mládeži, takzvaných multiplikátorov, ktorými sú regionálne alebo miestne organizácie pracujúce s mladými ľuďmi. Jedným z multipllikátorov je aj EduEra.
Čo je teda našou úlohou
EduEra odpovedá na otázky a poskytuje poradenstvo ohľadne EÚ mobilít pre ľudí nielen na Slovensku ale aj v zahraničí. Telefonicky, osobne alebo cez e-mail odpovedáme na otázky týkajúce sa mobilít Erasmus+ a dobrovoľníctva vďaka European Solidarity Corps. Organizujeme informačné podujatia, aby sa tieto informácie dostali k čo najväčšiemu počtu ľudí.
Ako sa nám to v roku 2019 darilo? Pozrite sa na náš prehľad realizovaných Eurodesk aktivít.
EduEra je zostavená len z dobrovoľníkov, zväčša študentov stredných a vysokých škôl, ktorí vo svojom voľnom čase vzdelávajú a informujú mladých ľudí na Slovensku a v zahraničí. Ako multiplikátory Eurodesku sme naše pôsobisko mali v Prešovskom kraji, a to v Medzilaborciach. V meste, kde pracujeme s mladými ľuďmi, ktorí pochádzajú z rôznych sociálnych prostredí.
V mesiacoch február a marec sme organizovali každý týždeň v Medzilaborciach pre učiteľov, mladých ľudí a študentov aktivity zamerané na informovanie o vzdelávacích príležitostiach. Hovorili sme aj o Eurodesku a rôznych portáloch, kde nájdu potrebné informácie. Už ste si prezreli stránku Iuventa – Slovenský inštitút mládeže?
Vo februári sme organizovali v Bardejove, na východe Slovenska, mládežnícku výmenu. Zúčastnilo sa jej 35 mladých ľudí z 5 krajín: Španielsko, Rumunsko, Bulharsko, Litva a Slovensko. Počas nej sme navštívili žiakov základných a stredných škôl, kde naši účastníci projektu rozprávali, ako sa im Slovensko páči, prečo sa rozhodli tejto výmeny zúčastniť a prečo by to jednoznačne mali vyskúšať aj ostatní.
Počas tejto medzinárodnej mládežníckej výmeny “Spread the word!” sme sa s našimi účastníkmi zúčastnili aj otvorenia výstavy a následnej diskusii o vzdelávaní na Slovensku a možnostiach pre mládež vďaka EÚ.
Mnohí o vzdelávacích možnostiach v zahraničí alebo o neformálnom vzdelávaní nevedeli a webová stránka Eurodesku im priniesla zdroj informácií, ktorý určite využijú. Už ste ju navštívili Eurodesk?
EduEra bola v roku 2019 v Európskom parlamente v Bruseli pozvaná až dvakrát
Prvýkrát sa naša Viky a Filip zúčastnili konferencie Európsky Parlament a Mládež, kde prezentovali EduEru a jej aktivity, networkovali sa a zdieľali aj aktivity slovenského Eurodesku.
Druhýkrát sme boli vyslaní našou národnou agentúrou Iuventa – Slovenský inštitút mládeže na European Youth Week ako Príklad dobrej praxe za Slovensko. Spoznávali sme mládežnícke organizácie z rôznych krajín, stretli sa s politikmi a diskutovali na témy ako participácia, extrémizmus ale aj prezentovali našu prácu.
Chceš vedieť o rôznych ponukách Európskeho parlamentu? O stážach, dobrovoľníctve, medzinárodných podujatiach? Pozri sa na EuropeEU! Počas jedného týždňa sme vystriedali hneď niekoľko miest. Veď sa pozrite na náš FB post z tohto týždňa.
Vieš, že môžeš cestovať počas jedného mesiaca úplne zadarmo po 4 členských štátoch EÚ v prípade, ak máš 18 rokov? Európska Únia vysiela každý rok vyše 15 000 mladých osemnásťročných ľudí objavovať a spoznávať! Aj o takýchto ponukách informujeme. Viac na DISCOVER EÚ.
V júni sme sa zúčastnili semináru Poradenstvo prekračujúce hranice v Olomouci. Na seminári sa stretli učitelia, poradcovia, riaditelia škôl vďaka Euroguidance.
Euroguidance centrum na Slovensku je súčasťou celoeurópskej siete, ktorá umožňuje vzájomnú inšpiráciu medzi poradenskými systémami v jednotlivých krajinách a podporuje rozvoj služieb celoživotného poradenstva prostredníctvom výmeny príkladov dobrej praxe. Chceš vedieť viac? Klikni na Euroguidance!
V októbri sme na podujatí Informačný seminár v Košiciach, ktorý organizovala Iuventa – slovenský inštitút vzdelávania a SAAIC. Čo je SAAIC? Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu, ktorá rovnako pracuje na projektoch Erasmus+ ale zameriava sa na spoluprácu medzi vysokými, základnými, strednými školami a učiteľmi narozdiel od Iuventy, ktorá sa sústreďuje na mládež.
Eurodesk sme prezentovali aj na mnohých diskusiách, seminároch, medzinárodných mobilitách, mládežníckych výmenách, workshopoch… alebo aj na autobusovej zastávke, keď sa nás spýtali, čo to teda tá EduEra robí.
Chceš viac info? Napíš na info@eduera.sk a my ti radi odpovieme!