ESC projekty – Ako sa dostať na ESC projekt?

Ako sa dostať na ESC projekt? Nájsť v sebe chuť vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a potom len stráviť pár hodín za počítačom hľadaním projektu, ktorý fitne práve tvojej osobe. Ja som to skúsila a teraz píšem tento príspevok z mojej izby v Janove v Taliansku. 

Ahoj, volám sa Nat a najbližšieho pol roka budem tvojím sprievodcom ESC svetom. Zajtra ráno sa zobudím a uvidím čajky poletujúce pred mojím oknom. Na raňajky budem mať focacciu, tradičný taliansky pizzový chlieb, z malej pekárne v prístave a k tomu si kúpim čerstvý syr z rodinného obchodíku na mojej ulici. Po ceste budem počúvať hluk aút prelínajúci sa s taliančinou a určite sa ma aspoň jeden okoloidúci spýta, ako sa dnes mám, keď je také pekné slniečko. 

Nie, nemôžem sľúbiť, že na tvojom projekte budeš mať rovnaké rána. Ale môžem sľúbiť, že kdekoľvek budeš, budú stáť za to. 

Čo sú ESC projekty? 

ESC je skratka pre European Solidarity Corps, čo sú vlastne dlhodobé dobrovoľnícke projekty pod záštitou Európskej únie. Ich dĺžka sa pohybuje väčšinou okolo 10 až 12 mesiacov. Zaoberajú sa rôznymi témami a teda aj práca, ktorú ako dobrovoľník na týchto projektoch budeš vykonávať, záleží vždy od daného projektu

Môžeš sa stretnúť s ponukami na prácu s deťmi v komunitných centrách, na prácu s adolescentmi v detských domovoch, na prácu, ktorej cieľom bude zlepšiť životné prostredie, upovedomiť miestnych ľudí o globálnom otepľovaní, o slowfashion, o právach žien, homosexuálov a mnoho iného. Témy projektov sú naozaj rozmanité, preto si dopraj čas, kým si nájdeš takú tému, ktorou by si sa naozaj rád zaoberal dlhší čas. To je podľa mňa najdôležitejší krok. 

Môj projekt je zameraný na začlenenie detí z imigrantských rodín do spoločnosti. Toto znie trochu strašidelne, ale v skutočnosti sa vlastne len venujem deťom a vraciam im ich lásku. Oni sa potom s vedomím, že majú podporu a pomoc, začlenia aj samé.  

Z čoho žijem v cudzej krajine? 

Pointa ESC projektov je umožniť mladým, zvedavým ľuďom ísť do sveta a spoznávať. Dobrovoľníci nedostávajú výplatu, no bývajú v bytoch či domoch zadarmo. Ja, moji spolubývajúci a ani žiadny ESC dobrovoľník v ktorejkoľvek krajine neplatí ani vodu, ani plyn, či elektrinu. Pracujeme teda zadarmo, ale zároveň máme všetko, čo potrebujeme.

Jaj! A skoro by som zabudla, ešte dostávame „vreckové”, ktoré ti úplne v pohode vystačí na celý mesiac. Toto vreckové máš primárne na jedlo. Ale to, či si ho za ne kúpiš alebo uprednostníš tri páry topánok a potom budeš celý mesiac hladný, je vlastne všetkým jedno. Tieto peniaze dostaneš na účet každý mesiac počas tvojho pobytu a sú len tvoje. Takže nakoniec vôbec nepracuješ zadarmo. 

Ako hľadať ESC projekty? 

Najrýchlejšia a najjednoduchšia cesta je prihlásiť sa na portál ESC, vyplniť o sebe dotazník a potom už len scrollovať a scrollovať do zblbnutia, kým nenájdeš projekt práve pre seba. 

Každý deň sa na portáli objavujú nové a nové projekty, takže sa oplatí to aspoň raz do týždňa skontrolovať. Na tejto stránke je skvelé, že vďaka údajom, ktoré na začiatku o sebe vyplníš sa ti budú na stránke zobrazovať len tie ponuky, ktoré prijímajú ľudí v tvojom veku a z tvojej krajiny. To je dobre, lebo ti aspoň nie je ľúto, kam všade tvoja krajina pozvaná nie je (haha).

Druhá možnosť, ktorú ale aj tak môžeš urobiť až po prihlásení sa na portál (lebo neskôr budeš potrebovať svoje ESC číslo, ktoré získaš na portáli), je pridať sa do všelijakých možných a nemožných ESC skupín na Facebooku. Často sa tam objavia projekty, ktoré na ESC portáli ani nie sú. 

Veľmi praktickou možnosťou je sledovať stránky ako EduEra, Mladiinfo či Youthfully Yours na Instagrame. Tieto neziskové organizácie často pridávajú rôzne ESC projekty, ktorých sa môžeš zúčastniť a oni ťa potom, ako tvoja vysielacia organizácia, budú zastupovať.

Aký je proces prihlásenia sa na ESC projekt?

Dobre, teraz sa dostávame do tej ťažšej časti. Pre mňa osobne bolo toto peklo. Ale môžeš mať šťastie a hneď prvý projekt, ktorý si vyberieš, vyjde a ty už o 2 týždne letíš. U mňa to tak nebolo. Hlásila som sa na minimálne 10 projektov, až kým jeden konečne vyšiel. Problém ESC projektov je, že ak sa raz prihlásiš na taký, ktorý má stanovenú dĺžku trvania (povedzme 10 mesiacov), nemôžeš si po 2 mesiacoch povedať, že skončíš. Takže musíš nájsť krajinu, v ktorej chceš nejaký čas žiť, dĺžku projektu, ktorá ti vyhovuje aj tému projektu, s ktorou chceš pracovať a potom sa už len stačí prihlásiť. 

To ale stále neznamená, že letíš. Najprv ťa musia vybrať. A to tiež nie je také jednoduché. Obzvlášť ak sa hlásiš do atraktívnej krajiny (väčšinou tie s morom) alebo do nejakej exotickejšej. Pretože na tieto projekty vyberajú tak dvoch až troch ľudí a prihlásiť sa môže každý z Európy. Predstav si to množstvo kandidátov…

Teraz z toho však robím možno väčšieho strašiaka, ako to je.. Pretože pravdou je, že síce mi pár projektov predtým nevyšlo, no na tento som sa prihlásila a 3 týždne na to som už jedla cestoviny s pestom v mojom byte v Janove. 

Keď ťa vyberú…

Keď sa dostaneš až sem, vlastne to znamená, že už si jednou nohou v zahraničí. Nezabudni však na detaily a dôležité veci. Spýtaj sa na poistenie, adresu (chceš predsa vedieť, kde budeš žiť) a či budeš mať izbu pre seba alebo nie. Mať zdieľanú izbu nie je problém, ale asi by bol, ak by si o tom predtým nevedel.

A hlavne to najpodstatnejšie – nezabudni sa spýtať na peniaze. V tomto kroku pravdepodobne už budeš vedieť, koľko na mesiac budeš dostávať ako vreckové, ale to nie je všetko. Spýtaj sa, či ti organizácia bude preplácať cestu do práce, pretože vo väčšine atraktívnych dobrovoľníckych krajín je mestská doprava o trochu väčšia položka ako u nás.

Zisti, či si potrebuješ zriadiť účet v banke krajiny, v ktorej budeš bývať. V niektorých prípadoch je to výhodnejšie ako používanie slovenského účtu. Rovnako je dobré vedieť, v ktorý deň v mesiaci budeš dostávať tvoju dobrovoľnícku „výplatu”. Mysli na to, že nie v každej krajine majú rovnaké zvyky ako u nás. Preto je vždy jednoduchšie sa spýtať na začiatku, ako potom opravovať chyby už v procese. 

Podpíš zmluvu a letíš 

V tomto bode tvojej cesty si už nemusíš robiť starosti. Len si užívaj a prijímaj všetko, čo ti táto skúsenosť bude chcieť dať. Sľubujem, že toho nebude málo. 

Ak stále váhaš alebo nevieš ako začať, oslov priateľov z EduEry. Radi ti pomôžu so všetkým, čo budeš potrebovať. Stačí napísať na info@eduera.sk a oni ti už povedia, ako ďalej. 

Najnovšie články

SK