Práca miesto peňazí

Ľuďom z ulice by som chcel namiesto peňazí dávať prácu, hovorí Lukáš Priškin.

Lukáš Priškin

Vyštudoval Katolícku teológiu na Univerzite Komenského. Počas štúdia sa zapojil aj do neziskového združenia Nexteria Leadership Academy, ktoré podporuje mladých ľudí, aby sa stali lídrami. Lukáš rozbiehal svoj vlastný biznis a vyrábal prírodné sirupy, ktoré následne predával. Výrobu zastavil, keď sa začal zapájať do Zmudri.sk, kam ho zavolal zakladateľ projektu Julian Gerhart.

zdroj: Lukáš Priškin – archív

Zmudri.sk je online vzdelávacia platforma pre mladých ľudí. Dozvieš sa tam o témach, ako kritické myslenie, finančná gramotnosť, výber vysokej školy, ako sa pripraviť na pracovný pohovor a iné. Lukášovou úlohou je šírenie videí, propagácia a komunikácia so školami.

Učitelia sú otvorení, sami sa chcú vzdelávať. Do nášho projektu sa zapojilo 2500 učiteľov a spolupracujeme s 800 školami, pričom do 20 škôl chodíme osobne počas vyučovacích hodín.


Pred parlamentnými voľbami rozbehli projekt Už ste dosť veľkí, do ktorého sa zapojili aj známi TouTuberi Sajfa, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Juraj Vie, Dejepis Inak a BeWise. Vo videách vysvetľovali, aké sú rozdiely medzi parlamentom a vládou, ako fungujú parlamentné voľby, prečo ísť voliť a ako sa pri voľbách rozhodovať. Tieto videá si pozrelo viac ako 200 000 ľudí a 30 % z opýtaných uviedlo, že ich presvedčili ísť voliť.

Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky sa konali v sobotu 29. februára 2020. Medzi najsilnejšie kandidujúce strany patrila napríklad OĽANO, ktorá získala 53 kresiel a predseda strany Igor Matovič sa stal premiérom. Po OĽANO nasledoval Smer-SD strana, ktorá má za sebou 3 vládne obdobia získala 38 kresiel. Strana Sme rodina obsadila 17 kresiel. Na rovnaký počet kresiel zasadli poslanci z ĽSNS. Strana SAS si vo voľbách vyslúžila 13 kresiel. Poslednou parlamentnou stranou sa stala Za ľudí, ktorá získala 12 kresiel Voľbami žila celá krajina, čo sa odzrkadlilo aj na zvýšenej volebnej účasti v porovnaní predchádzajúcich rokov. Volieb sa zúčastnilo až 65,8 % občanov. Toto číslo sa pravdepodobne podarilo aj vďaka úspešnému projektu Už ste dosť veľkí.

Aktuálne, prostredníctvom videí, Zmudri informuje o tom, ako funguje súdnictvo na Slovensku. V budúcnosti by sa chceli viac venovať sociálnym témam. Medzi ne patrí napríklad ekológia či finančná gramotnosť a mnohé ďalšie.

Lukáš pracuje aj v týždenníku .týždeň, kde sa venuje obchodu a spoluprácam. Chcel by pomôcť pri budovaní a udržiavaní demokracie. V budúcnosti by sa rád venoval sociálnemu podnikaniu. “Ľuďom z ulice by som chcel namiesto peňazí dávať prácu. Rád by som založil sociálny podnik, kde by som ľudí z ulice prepájal s trhom práce. Je to len dva týždne stará myšlienka, ktorú budem musieť v budúcnosti premyslieť do detailov.”

Lukášovi ďakujeme a prajeme veľa síl k realizovaniu svojich nápadov!

Najnovšie články

EN