Homeless is more – Simona Volesková

Chlad, hlad a odsúdenie. To sú veci, ktoré pociťujú ľudia bez domova nielen v našom okolí, ale v každom kúte našej planéty. Mnohí z nás s nimi súcitia, no nemajú toľko odvahy ako mladá Košičanka Simona Volesková. Dvadsaťročná Simona vymyslela projekt Homeless is more počas svojho pôsobenia v Medzinárodnej cene vojvodu z Edinburghu (DofE). Cieľom DofE je rozvoj mladých ľudí, ktorí sa zlepšujú v troch oblastiach: šport, talent a dobrovoľníctvo. V závere tohto programu musí každý z účastníkov absolvovať dobrodružnú expedíciu, ktorú strávi väčšinou v prírode a bez elektroniky.

Nakupovanie potravín pre ľudí bez domova (zdroj: Homeless is more)

Simona v rámci projektu Homeless is more spolu s mladými Košičanmi a Košičankami usporadúva rôzne aktivity pre ľudí bez domova, ale taktiež besedy (v tejto situácií, bohužiaľ, len online) pre ľudí, ktorí sa chcú dozvedieť viac o práci s bezdomovcami, ale aj o dobrovoľníctve samotnom. V roku 2020 spolu usporiadali 12 akcií ako napríklad grilovačku, pečenie perníkov, robenie zemiakového šalátu či vytváranie pomocných balíčkov pre ľudí bez domova. Týchto aktivít sa môže zúčastniť každý, kto cíti vo svojom vnútri volanie alebo to chce spraviť, pretože sa skrátka nudí. Za posledný rok sa týchto akcií zúčastnilo 121 účastníkov, z toho až 86 z nich vyskúšalo dobrovoľníctvo po prvýkrát.

Hlavným cieľom projektu je vytvoriť atraktívne aktivity pre mladých ľudí z okolia, ktorí majú záujem o dobrovoľníctvo a zároveň ukázať ľuďom bez domova, že nie sú mladým ľahostajní. Simona sa pýtala mladých ľudí, či chcú pomáhať a či vedia kde, aj vo svojom dotazníku pri písaní Stredoškolskej odbornej činnosti. Vysvitlo, že mladí ľudia chcú a sú ochotní, bohužiaľ, nevedia, kam majú ísť. Aj to je jeden z dôvodov, prečo vznikla skupinka Homeless is more.

Výpomoc charite Samaritán (zdroj: Homeless is more)

Na ulici si od nás ľudia bez domova pýtajú väčšinou peniaze, je ale naozaj správne dať im nejaké to euro? Ak ťa zaujíma, ako môžeš pomôcť ľuďom bez domova bez toho, aby si sa zapojil do nejakej organizácie, určite si pozri Desatoro pomoci ľuďom bez domova na facebookovej stránke Homeless is more alebo na Instagrame. Zistíte napríklad, že im nemáte dávať žiadne cukríky. Takú vodu im však môžete kúpiť v každom ročnom období. Najlepšie bude, ak bude nesladená.

Ak ste z Košíc alebo okolia, neváhajte a pridajte sa k týmto mladým a odvážnym dobrovoľníkom. Ak v tvojom meste nie je žiadna príležitosť zapojiť sa do dobrovoľníctva a ty by si to aj tak veľmi rád skúsil, neváhaj a napíš nám do EduEry. Radi ti pomôžeme a spojíme ťa s ľuďmi, ktorým môžeš pomôcť.

Prednáška o predsudkoch a o ľuďoch bez domova (zdroj: Homeless is more)

Najnovšie články

EN