Ako našlo Eme dobrovoľníctvo prácu v jej odbore

Ema Ištvánfyová, študentka Školy umeleckého priemyslu v Trenčíne, dokázala zdanlivo nemožné. Už ako stredoškoláčka si našla prácu v jej odbore. V nasledujúcich riadkoch Vám priblížime, ako sa jej to vlastne podarilo.

Ema na Škole umeleckého priemyslu v Trenčíne študuje odbor animovaná tvorba. Pre každého študenta umeleckej alebo akejkoľvek inej odbornej školy je prax ako soľ. Potrebuje ju, aby sa mohol zlepšovať v tom, čo robí a bol pripravený na život po škole, aby si vedel nájsť dobre platenú prácu. Dostávať za túto prax ešte aj zaplatené a zažiť už počas strednej školy, aké to je byť skutočným zamestnancom, je na nezaplatenie.

Ema sa zapojila do dobrovoľníctva v EduEre, ktorá jej po mesiaci ponúkla platenú pozíciu animátorky videí. EduEra, kde Ema momentálne pracuje, funguje ako platforma vedená mladými ľuďmi pre mladých ľudí. Zameriava sa na neformálne vzdelávanie. Informuje mladých ľudí a učiteľov o vzdelávacích príležitostiach, buduje a zlepšuje ich zručnosti (ako napríklad komunikáciu v cudzom jazyku, kultúrne kompetencie, učí ich učiť sa) a podporuje ich aktívnu participáciu a iniciatívu. Taktiež sa zameriava na profesijný a personálny rozvoj. A ako sa Ema v tejto organizácii ocitla? Vďaka dobrovoľníctvu.

Ema a dobrovoľníctvo

Emina cesta k dobrovoľníctvu začala ešte pred nástupom na jej terajšiu školu. Už na gymnáziu robila bronzovú úroveň Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu, ktorú mnohí poznajú pod skratkou DofE. Ide o komplexný rozvojový program, ktorý dáva mladým ľuďom vo veku 14 až 24 rokov šancu rozvíjať svoje schopnosti a charakterové vlastnosti pre reálny život, naplniť svoj potenciál a pomôcť im uspieť v živote. V rámci tejto ceny sa musela zapojiť do štyroch oblastí: rozvoja talentu, športovej aktivity, dobrovoľníctva a dobrodružnej expedície trvajúcej dva dni a jednu noc. DofE jej pomohlo nakuknúť do sveta dobrovoľníctva, v ktorom sa pohybuje dodnes.

Momentálne dobrovoľníči v dvoch organizáciách. V YouthWatchi pôsobí ako Trendspotter, čo je inšpiratívny mladý človek vo veku od 13 do 30 rokov, ktorý trávi veľa času na sociálnych sieťach, sleduje, čo sa deje v jeho okolí a chce tieto informácie a novinky zdieľať s ostatnými. Okrem tejto organizácie pôsobí taktiež vo vyššie spomenutej EduEre ako blogerka.

A práve v EduEre má nielen možnosť zlepšovať sa v písaní článkov, ale podarilo sa jej nájsť uplatnenie aj ako animátorka videí. Je to hlavne tým, že EduEra zastrešuje rozmanitú škálu projektov. Týchto projektov je čím ďalej, tým viac, a preto sa organizácia neustále rozrastá a prijíma nových dobrovoľníkov do marketingového, komunitného, projektového či blogového tímu. V EduEre si príde na svoje naozaj každý. Preto, keď hľadali niekoho, kto by animoval videá pre nový projekt, nie je prekvapivé, že oslovili práve Emu.

Dokážeš to aj ty!

Ak ťa Emin príbeh zaujal alebo inšpiroval, neboj sa začať s dobrovoľníctvom aj ty. Pomôže ti rozšíriť si obzory, nájsť čo ťa baví a pomôžeš tak aj svojmu okoliu. Okrem toho ti vie pomôcť nájsť si prácu. Ak nie v organizácii, v ktorej dobrovoľníčiš, tak určite niekde inde.

Dobrovoľníctvo vyzerá v životopise veľmi dobre a je to tiež spôsob, ako si môžeš zapísať dva roky praxe už pri odchode zo školy. Takže zabiješ dve muchy jednou ranou. Najväčším plusom však je, že ako dobrovoľník môžeš robiť chyby. A ako sa najlepšie poučíš z chýb? No predsa ich robením. Preto neváhaj a zapoj sa do dobrovoľníctva.

Ak nevieš, kde začať, tu nájdeš zoznam organizácií, do ktorých sa môžeš zapojiť a taktiež niekoľko programov, ktoré ti pomôžu rozvíjať sa. Ktovie, možno sa raz stretneme aj tu, v EduEre. Veľa šťastia!

Zdroje:

Najnovšie články

EN