Strašiak v podobe duševnej choroby – ako to je s ním v skutočnosti

Hoci sa za posledné roky téma mentálneho zdravia stala často skloňovanou v spoločnosti, pojem mentálne poruchy či duševné choroby v nás ešte stále vzbudzuje rešpekt a strach. Nanešťastie sú s ňou okrem toho spojené aj rôzne druhy tabu či predsudkov.

Pri pojme „psychiatrický pacient“ sa veľa ľuďom vybaví skôr nelichotivé synonymum „blázon“. Predstavíme si všetky tie scény, ktoré sme videli v amerických hororových filmoch. No realita je niekde úplne inde. Duševná choroba sa nevolá nadarmo „duševná.“ Boli tu totižto dávno predtým ako sa začal skúmať mozog a nervová sústava.

Pri zlomenine vidíme trčiacu kosť z nohy. Pri depresii však nevidíme nič. A preto veľa ráz nevieme, že náš kamarát zo školy, či spolužiak z práce berie antidepresíva (alebo lieky na hlavu, ako by sme to ľudovejšie povedali). A načo by to aj niekomu hovoril? V spoločnosti, ktorá sa naňho pozerá ako na blázna by si asi tým veľmi neprilepšil. No väčšina ľudí so správnym typom odborníka vie viesť normálny život, ktorý viac pripomína život mentálne zdravého človeka ako život „psychiatrického pacienta“ z amerického filmu.

Lieky samotné vyvolávajú ďalšiu vlnu paniky. Veď možno ak by ten človek začal myslieť pozitívne a nebol stále smutný, tak by tie lieky nemusel užívať. Predsa všetkým ostatným to ide, tak kde je problém? Lenže to je ako čudovať sa nad tým, prečo si človek s cukrovkou potrebuje pichať inzulín. Veď aj my ostatní jeme sladké a inzulín nepotrebujeme. Dôvod je, že niečo vo vnútri nefunguje tak, ako má- pri cukrovke to je pankreas, pri duševných chorobách to býva obyčajne mozog. Len ten mozog je menej preskúmaný – to však neznamená, že je to o niečo menej dôležitý orgán. A pri oboch to býva skôr výnimka ako pravidlo, že sa dokážu opraviť bez zásahu zvonku.

Ako to je teda s tými liekmi? Sú nevyhnutné pri každej duševnej chorobe?

Nie, hoci pri niektorých duševných chorobách, ako napríklad bipolárna porucha či OCD, sa lieky osvedčili ako najlepšia forma liečby, pri iných, napr. niektoré formy depresie, sa ukazuje ako viac účinná psychoterapia. Teda ako vieme, či lieky áno a či nie? Nevieme. Rovnako ako sami nevieme, aký typ liekov potrebujeme pri žalúdočných ťažkostiach. Obyčajne prídeme za odborníkom – doktorom- a ten nás vyšetrí, odporučí lieky alebo iný spôsob ako si s ťažkosťami poradiť. Tak aj pri duševných chorobách nám pomôže odborník (psychológ alebo psychiater) vybrať tú správnu formu liečby.

Predsudky tu sú aj budú – a najlepší spôsob ako s nimi bojovať je faktami. A fakty sa dozvieme, ak budeme počúvať odborníkov. Niekedy stačí, ak len uznáme, že nie sme na všetko odborníci a radšej necháme hovoriť tých, ktorí sú. A to, koniec koncov, neplatí len o predsudkoch o mentálnych poruchách – platí to o všetkých predsudkoch.

Ak sa chceš o podobných témach nielen z oblasti duševného zdravia dozvedieť viac, sleduj náš projekt AdultLife.

Najnovšie články

EN