V roku 1983 vznikol internet a práve jeho existencia radikálne zmenila životy nás, ľudí. S internetom prišli sociálne siete a konkrétne v roku 2004 vznikol každému známy Facebook. Ten sa stal fenoménom – nielenže bolo vďaka nemu možné jednoducho kontaktovať svojich priateľov, ale mohli ste naň aj pridávať fotky a pochváliť sa, čo ste v ten deň videli alebo ako vyzeráte, čo ste upiekli či vytvorili. Jednoducho ste tam dokázali pridať všetko, čo ste chceli, aby vaši priatelia videli.
Tento koncept sa však rokmi podstatne zmenil. Prišli na svet ďalšie sociálne siete ako Instagram, Snapchat, Twitter, Youtube či Tiktok. Čo bolo kedysi možno určené len pre priateľov, dnes môže vidieť prakticky hocikto. My ako ľudia sme začali sledovať omnoho viac ľudí a dnes je už na internete neuveriteľné množstvo profilov, ktoré sa sústreďujú na rôzne veci. Otvoril sa nám svet a internet nám priniesol mnoho pozitívneho.
Všetko má však svoje dobré aj zlé stránky. Človek je tvor ľudský a má jednu vlastnosť, ktorá mu viac škodí ako pomáha. Rád sa porovnáva s ostatnými.
- „Ona je krajšia ako ja!”
- „Nikdy nebudem mať takú postavu ako on.”
- „Je omnoho úspešnejší ako ja a je dokonca mladší!”
- „Pozri, kde býva a kde všade bola, určite je omnoho šťastnejšia.”
Mohla by som takto pokračovať donekonečna a zaplniť celý článok len týmito vetami. Na to tu však nie sme. Nie je žiadna hanba porovnávať sa s ostatnými či túžiť po niečom, čo nemôžeme mať. Robí to väčšina z nás a v dnešnom svete internetu je ťažké tomu odolať. Čo sa však môže stať zlým je, keď v nás toto porovnávanie vyvolá pocit menejcennosti. Keď si začneme myslieť, že sme škaredý, neúspešný, nudný, hlúpy a napokon sa staneme nešťastnými.
Keď sa pozrieme na čísla v štatistikách, je až neuveriteľne strašidelné, akou silou ovplyvňujú sociálne siete naše mysle. The Wall Street Journal vydal v roku 2020 výskum, podľa ktorého sa až 32 % dievčat cíti horšie vo svojom tele kvôli Instagramu. V USA a UK viac ako 40 % teenegerov potvrdilo, že sa začali cítiť neatraktívni po vytvorení si účtu na tejto sociálnej sieti.
Aby sme si vedeli predstaviť, aké veľké to percento je, pozrime sa, koľko je dokopy teenegerov (od 15 do 19 rokov) v Spojených štátoch a v Anglicku. V USA žije 41 852 838 teenegerov a v Anglicku 3 115 871. Predstavme si, že každý jeden z nich má založený aspoň jeden účet na nejakej sociálnej sieti. Ak ich dáme dokopy a vyrátame 40 %, finálne číslo je 17 987 484 mladých ľudí, ktorí sa cítia nespokojne so svojím telom.
Aj keby sme rátali s tým, že možno polovica teenagerov nemá vytvorený žiaden účet na sociálnej sieti, stále ide o enormné číslo a veľký problém pre spoločnosť. A to sme zatiaľ iba pri mládeži a iba v USA a UK. Nepozeráme sa na ostatné krajiny či štatistiky o dospelých ľuďoch, ktorí sú týmto problémom zasahovaní tiež.
Pocit menejcennosti sa odzrkadľuje aj vo výskyte duševných chorôb ako anorexia alebo bulímia. Obe sú spajané s poruchou prijímania potravy. Počas tejto choroby sa jedlo stane niečím negatívnym a predstavuje pomyselnú prekážku pred vysnívanou postavou, ktorú mnoho dievčat a chlapcov vidí na sociálnych sieťach. Bohužiaľ, tie tento nedosiahnuteľný ideál veľakrát propagujú použivaním filtrov či Photoshopu.
V súčasnosti proti tomuto bojuje mnoho celebrít. Vznikol napríklad trend Instagram vs. realita, kedy ľudia pridávajú príspevky, ktoré porovnávajú, čo je skutočné a čo zase falošné, určené pre sociálnu sieť. Pretože to, čo sa pridá na sociálne siete, je niečo, čo človek chcel a dobrovoľne dal von. A samozrejme všetci vieme, že to, čo sa rozhodneme pridať, sa nie vždy rovná realite.
Zaujímavou novinkou je taktiež sociálna sieť s názvom Be Real. Funguje tak, že užívatelia by mali zdieľať svoju fotografiu v náhodnom časovom úseku počas dňa. Tým sa zabráni, aby sa hocijakým spôsobom upravovali, a teda sú autentickí.
Ako sa však my, jednotlivci, môžme brániť pred týmto negatívnym vplyvom?
Obklopte sa témou selflove
Nuž, každý z nás si vyberá, aké profily bude sledovať. Preto ak cítite, že nejaký obsah vo vás vyvoláva zlé pocity, je na čase prestať ho sledovať. Existuje mnoho instagramových profilov, ktoré sa zaoberajú témou sebalásky alebo be real, ako napríklad @myselflovesupply, @lizzobeeating, @spencer.barbosa či @terihodanova, a práve tie vám môžu pomôcť. Tento krok samozrejme nekončí len pri Instagrame! Existujú aj podcasty alebo knihy, ktoré vám dokážu ukázať tú správnu cestu k sebeláske.
Oddýchnite si od internetu
Ak toho na vás bude už veľa, doprajte si pauzu – poprechádzajte sa, objavujte nové miesta alebo sa vracajte na tie osvedčené. Môže to byť len na týždeň, ale aj na mesiac. Je to len na vás.
Nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc
Sme v 21. storočí, a preto sa nemusíte hanbiť vyhľadať odbornú pomoc, niekoho, kto tejto sfére rozumie viac ako bežný človek.
Hoci sme od dokonalej budúcnosti ešte veľmi ďaleko, každým dňom sa približujeme k omnoho lepšiemu zajtrajšku. Mnoho ľudí sa snaží prezentovať autenticky a poukazovať na to, že niekedy sa nedá byť dokonalým. Problematika mentálnych porúch sa našťastie stáva bežnou témou a navštíviť psychológa už nie je taboo. Vzniká nespočetne veľa profilov oslavujúcich nedokonalosti a unikátnosti každého z nás. Preto verím, že raz príde deň, kedy si naplno uvedomíme, že sociálne siete sú mnohokrát iba skreslená realita.
Ak sa chceš o podobných témach nielen z oblasti duševného zdravia dozvedieť viac, sleduj náš projekt AdultLife!
Zdroje:
- hnonline.sk/style/tech/476314-kedy-vznikol-internet-podla-mnohych-pred-30-rokmi
- eurozpravy.cz/magazin/ideal-krasy-cloveka-napric-staletimi.0aac3509
- theconversation.com/instagram-can-make-teens-feel-bad-about-their-body-but-parents-can-help-heres-how-168093