DigitUP – sprievodca digitálnymi zručnosťami

Ahoj, som Bee a bola som účastníčkou Erasmus+ medzinárodného tréningu DigitUP v Bulharsku, ktorý bol zameraný na zvýšenie digitálnych zručností a spoznanie nástrojov aj metód pri dištačnom vzdelávaní. V skratke ťa prevediem týmto projektom. Poďme na to!

Viac ako 20 ľudí z 10 krajín sveta sa stretávalo každý deň po dobu 8 dní v druhom najväčšom meste Bulharska, Plovdive. Po takmer roku a pol v izolácii spôsobenej epidemiologickou situáciou sme konečne mali možnosť vycestovať a ponoriť sa do témy diaľkového vzdelávania v práci s mládežou. Uvedomujúc si rozmanitosť medzi všetkými účastníkmi, sme sa už od prvých dní projektu nestretli s akýmkoľvek problémom v komunikácii a v spolupráci. Už po prvých spoločných chvíľach sme sa cítili ako vo svojej rodnej krajine obklopení známymi, ktorých poznáme niekoľko rokov. Pohodová atmosféra nás sprevádzala až do posledného dňa projektu. 

Učili sme sa, ako na online vzdelávanie

Počas projektu sme si zlepšili naše zručnosti na internete, ktoré môžeme použiť pri dištančnom vzdelávaní a aj iných alternatívnych cestách neformálneho vzdelávania. Vďaka tímovým aktivitám sme sa naučili, ako používať rôzne digitálne aplikácie a môžeme tak zlepšiť kvalitu našej práce či štúdia. Zlepšila som si prácu v tíme, konkrétne sme sa v ňom zameriavali na Systém riadenia učenia a vyskúšali sme si aj mnoho vzdelávacích hier.

Vytvorili sme si vlastné projekty

Po každom interaktívnom workshope sme mali možnosť vyskúšať si online platformy aj na vlastnej koži. Vďaka tomu sme každý deň vytvárali niekoľko vlastných projektov, ako napríklad online kurz španielskej literatúry či digitálnu hru na pomoc pri učení jazykov. Na workshope Systému riadenia učenia sme zistili, ako by sa dala vylepšiť komunikácia pri organizovaní TEDx eventov či na študentských platformách, akou je aj Edupage, ktorú používame na väčšine stredných škôl na Slovensku. Na našich finálnych projektoch, pri ktorých sme mali najmä pochopiť ako sa podobné Erasmus+ projekty vytvárajú, by ste mohli vidieť témy ako Vzdelávanie v oblasti mentálneho zdravia či Ochrana životného prostredia. 

Vymysleli sme hru pre ďalších Erasmákov

Počas jedného dňa, kedy sme sa zameriavali najmä na vzdelávacie hry, sme v našej skupine vytvorili hru Tok života orientovanú na prípravu do dospelosti po finančnej, ale aj emočnej stránke. Túto viacdňovú hru sme vytvorili tak, aby ju bolo možné hrať na akomkoľvek dlhšom projekte, pričom sa jeho účastníci naučia plniť si svoje každodenné povinnosti, reagovať na zmeny v prostredí a naučiť sa prijímať dobré aj zlé správy v živote. Dôležitou časťou tejto hry a takisto aj nášho osemdňového projektu, bola každodenná spoločná reflexia. 

Harmonogram našich dní by sa mohol zdať zo začiatku príliš jednotvárny, no lekcie, ktoré sme každý deň zažívali, boli vždy niečím zaujímavé a náučné. Či už išlo o vytváranie online workshopov, spoločne strávené coffee breaky alebo večerné prechádzky po meste, všetky tieto chvíle nám dodali kopec energie a vášne do ďalších dní. 

DigitUP bol užitočný nielen v našich profesionálnych sférach, ale aj pri vytváraní komunity plnej unikátnych osobností a budovaní nezabudnuteľných spomienok, na ktoré budeme môcť spomínať po celý život. Teším sa, ako tieto novonadobudnuté poznatky využijem aj vo svojom osobnom živote.

Ak chceš aj ty zažiť svoju Erasmus+ výmenu či tréning, sleduj aktuálne ponuky na našom webe.

Projekt bol realizovaný vďaka podpore Európskej únie a programu Erasmus+.

Najnovšie články

EN