Zvládneš deň bez mobilu?

Predstav si, že každý deň dostaneš na účet 1 440 € a tvojou úlohou by bolo ich minúť. Žiadne šetrenie ani odkladanie by nebolo možné. Jednoduché, nie? Len by si míňal a míňal. Ale ako sa hovorí, nič netrvá večne a na svojom konte si raz nenájdeš žiadne peniaze…

Teraz ti poviem jedno malé tajomstvo. Každý deň od života dostaneš 1 440 minút a je len na tebe, ako ich využiješ. Pamätaj na to, že raz (či chceš alebo nie), sa všetky minúty pominú. Preto musíš žiť už teraz! Nie zajtra ani o týždeň, ale teraz! Buď hrdý na seba aj na veci, ktoré robíš. Ži naplno, nespútane a bláznivo. Kým môžeš, užívaj si chvíle s tvojimi najbližšími. Nebuď zavesený na sociálnych sieťach a na mobile, to ti berie neuveriteľné množstvo času a energie. Prestaň už konečne riešiť, koľko máš followerov a lajkov na fotkách, kto čo povedal či kto si čo obliekol. Sú predsa omnoho dôležitejšie veci, ktoré stoja za tvoju pozornosť v reálnom živote.

Žena s mužom spolu sedia za stolom v kaviarni, obaja pozerajú do svojich mobilných telefónov.

Čo tak odložiť mobil a vychutnať si deň inak? 6. február je na to úplne ideálny! Od roku 2001 v tento deň oslavujeme Svetový deň bez mobilu. Francúzsky spisovateľ Phil Marsoa vytvoril túto udalosť, aby zvýšil povedomie o – už vtedy – stúpajúcej závislosti od mobilných zariadení. Dnes Slováci trávia s mobilom v ruke v priemere okolo štyroch hodín denne, čo predstavuje 28 hodín týždenne.1 Povedzme si pravdu, to naozaj nie je málo. Život bez technológií si už takmer nevieme ani len predstaviť. Používame ich neustále. Keď vstávame, keď zaspávame, ba dokonca aj keď ideme na toaletu. Skúsme preto v sobotu vypnúť naše mobilné telefóny a poďme si užiť čaro prítomných okamihov.

Tak čo, si ready na svoj deň bez mobilu?

Vzdáš sa na deň mobilu? Verím, že áno! Snáď ti v tom pomôže niekoľko nasledujúcich inšpirácií, čo robiť počas tohto dňa.

Rád sa hýbeš? Tak do toho! Pohyb je dôležitá súčasť každého dňa, preto si môžeš poriadne zacvičiť. Dať si trochu do tela. Sú rôzne štýly cvikov, od jogy cez strečing až po nejaké tie silové cvičenia. Verím, že si každý nájde to svoje. Ďalšou možnosťou, ako sa udržať v pohybe, je o niečo menej náročná prechádzka po okolí. Kľudne si so sebou môžeš zobrať svojho domáceho miláčika alebo rodinného príslušníka, aby ti bolo veselšie. Pomôže ti to odbúrať stres a navyše budeš aj na čerstvom vzduchu.

Kedy si si naposledy niečo ukuchtil? Ak si skôr zástancom maškrtenia ako pohybu, môžeš si pripraviť chutný obed alebo skvelý dezert. Určite máš v zálohe veľa receptov, na ktoré si už dlhšie robíš chuť. Pomôcť ti môžu aj recepty od tvojich mám a starých mám. Veď kto by nemiloval naše tradičné slovenské jedlá? Tie nikdy nesklamú. Verím, že týmto si spravíš očko u všetkých príslušníkov tvojej domácnosti, ktorí sa budú zalizovať ešte aj na druhý deň.

Babka s vnučkou spolu varia. Mladšia žena drží s ruke kuchársku knihu, staršia mlynček na korenie. Obe sa usmievajú. Sú šťastné,

Čo tak niečo si prečítať? Ak už dlhší čas odkladáš svoju obľúbenú knihu pre množstvo povinností, ktoré máš, teraz je ten správny čas vrátiť sa k nej a dočítať ju. Ak však nemáš nič rozčítané a preferuješ skôr niečo kratšie, môžeš zobrať do ruky aspoň časopis. Ten predsa tiež nie je na zahodenie! Ja si dokonca často pozerám svoje detské knihy a časopisy, s ktorými sa na chvíľu prenesiem do starých čias. Vždy mi to vyčarí úsmev na tvári.

Popusti uzdu kreativite! Je naozaj veľa aktivít, pri ktorých môžeš tvoriť. Pokiaľ preferuješ výtvarnú sféru, môžeš namaľovať obraz či vytvoriť si vlastné tričko. Taktiež si môžeš prerobiť svoje staré kúsky v šatníku a vytvoriť z nich originálne a vkusné veci, ktoré ti bude každý závidieť. Do pozornosti dávam háčkovanie, štrikovanie a šitie, ktoré sa opäť dostávajú do módy. Tu naozaj platí pravidlo, že fantázií sa medze nekladú. A ak si skôr fanatik do hudby, čo tak oprášiť staré platne alebo CDčká a vychutnať si skvelé diela, ktoré už si možno ani nepamätáš? Taktiež sa môžeš angažovať aj v literatúre a vytvoriť krátke príbehy, poéziu či prózu.

Na hranie sa nie si nikdy príliš starý. Veď predsa existuje množstvo hier, pri ktorých sa dá zabaviť v každom veku. Určite máš aj ty nejaké doma. Tak šup šup, choď rýchlo pozrieť do izby. U nás máme najradšej Slovensko – otázky a odpovede, Twister alebo Cortex, no také Activity či Monopoly nie sú tiež na zahodenie!

Ako vidíš, svet bez mobilu nie je až tak nudný. Verím, že si tento deň užiješ naplno, tak ako aj my v EduEre. Držíme palce!

1 fmk.sk/download/ine/Studenti-skumali-kolko-casu-stravime-pouzivanim-mobilnych-telefonov-tlacova-sprava.pdf

Najnovšie články

EN