Vieš, čo vypúšťaš do vzduchu?

Väčšina z nás oslavuje Nový rok sledovaním ohňostrojov. Zamysleli ste sa niekedy, aký dopad majú na životné prostredie?

Ovzdušie

Ohňostroje produkujú veľké množstvo malých častíc, ktoré ostanú vo vzduchu ešte nejaký čas po výbuchu. Inhalácia týchto častíc môže mať negatívny dopad na pľúca a srdce. iMeteo.sk v minulom roku zaznamenalo výrazné zhoršenie kvality ovzdušia v období Nového roka, a to najmä v oblasti veľkých miest.

Odpad

Z bezpečnostných dôvodov sa odporúča, aby sme sa použitej pyrotechniky nechytali aspoň 24 hodín po jej použití – preto je v mestách veľké množstvo odpadu, najmä na chodníkoch a námestiach. Vietor ich navyše môže odfúknuť aj do okrajových častí mesta, prípadne do prírody. Každé mesto si s touto situáciou musí poradiť samé – buď zabezpečí dobrovoľníkov alebo zapriahne technické služby. Hoci títo ľudia zvyšky kartónu a plastu vyhodia do košov, obaly od ohňostrojov len tak nezmiznú. Dostanú sa na skládku, kde budú zaberať zbytočne veľa miesta pre pár sekúnd senzácie.

Iná pyrotechnika

Zatiaľ čo ohňostroje samotné majú aspoň nejaký vizuálny efekt, čoraz viac stúpa popularita petárd, pirátov a iných výbušnín. Navyše tieto sú často používané najmä osobami, ktoré by sa s ohňom rozhodne nemali zahrávať – deťmi. Tie potom končia na pohotovosti s popáleninami a v horšom prípade bez prstov.

Zvieratá

Ak máte doma psa, určite viete, že posledný deň v roku je preňho traumatizujúci. Pokiaľ sa nachádzate vo vnútri, je to určite lepšie zvládnuteľné. Keď však máte psa vonku, je veľká šanca, že ak sa bude báť, utečie a môže si ublížiť – zrazenie autom, zaseknutie sa v plote, bitka s iným zvieraťom… Ako riešenie určite nie je vhodné podávať psovi tabletky na upokojenie ako Kynedril. Namiesto toho môžete vyskúšať zapnúť hudbu alebo kúpiť psovi antistresovú vestu (thunder shirt). Taktiež je vhodné, ak ho zbytočne príliš neupokojujete a nepôsobíte vystresovane – môže nadobudnúť ešte väčší pocit, že sa nachádza v nebezpečenstve. Psy však nie sú jedinými zvieratami. Nikto nevie, ako sa cítia napríklad sliepky, zajace, kone a iný dobytok.

Budúcnosť ohňostrojov

Snaha o výrobu zelenších ohňostrojov bola – boli založené na dusíkovom pohone. Určite sú vhodnejšou alternatívou, ale odpad zostáva rovnaký. Riešením by mohli byť laserové shows, ktoré sú už dnes využívané vo väčších mestách. Ani o tých však nevieme povedať, či sú bezpečné pre vtáky a netopiere.

Nech sa rozhodnete Silvestra osláviť akýmkoľvek spôsobom, EduEra vám praje šťastný Nový rok!

Najnovšie články

EN