Jedny rifle, tísícky litrov vody. Aj to nás naučil projekt Global Cotton From the Bottom

Začalo to ako mnohokrát predtým, skoré ráno, autobus na letisko, security check, slúchadlá na uši, zažmúriť oči a zrazu som sa zobudil vo Vilniuse. To, že sa nachádzame na severe bolo zrejmé od momentu, kedy sme opustili naše lietadlo. Nič to však nemenilo na tom, ako som sa tešil na mládežnícku výmenu Global Cotton From the Bottom a moja morálka neopadala.

Mládežnícku výmenu Global Cotton From the Bottom usporadúvala nezisková organizácia Global Citizens‘ Academy. Témou bola udržateľnosť, životné prostredie a slow fashion. V Litve sa stretli účastníci a účastníčky z Talianska, Slovenska, Rumunska, Francúzska, Grécka, Maďarska a Litvy. 

Po prezretí si krásneho Vilniusu, ktorý mi v mnohom pripomínal našu Bratislavu, sme sa vybrali na vlak do Kaunasu. Miestami mi vyrážal dych úžasným výhľadom či nadčasovými službami ako napríklad obchodom bez obsluhy. Projekt sa konal v rezorte neďaleko Kaunasu, v lone prírody, obklopený lesmi, jazierkom a nekončiacou zeleňou. Jednoducho pastva pre oči i dušu, ktorú mnohí z nás potrebovali.

Nádherné prostredie dopĺňala ešte krajšia miestnosť pre naše aktivity, celá drevená, s veľkým krbom. Práve táto miesnosť sa stala dejiskom tých najzaujímavejších aktivít na nasledujúce chvíle. Cez deň sme sa tu naučili, ako kontinenty špinia našu planétu, či ako sa o ňu staráme a bojujeme proti znečisteniu. Naučili sme sa tu aj niečo o podmienkach pracovníkov a pracovníčok vo fabrikách na oblečenie v Ázii. Na moje zdesenie je na jeden pár riflí potrebných až niekoľko tisíc litrov vody. Zahrali sme sa aj na podnikateľov vo fashion industry či dokonca mali možnosť si upraviť naše vlastné oblečenie. 

Vo večerných hodinách sme sa v tej istej miestnosti učili o nových kultúrach, zatancovali si spolu s Grékmi, pochutnali si na maďarskom jedle a zasmiali na litovských vtipoch. V neposlednom rade sme všetkých obdarovali slovenskými stužkami. Zažili sme tu nespočetné množstvo nezabudnuteľných zážitkov a získali mnoho nových kamarátov, s ktorými sme si nepovedali posledné zbohom a ešte sa určite niekedy uvidíme. Erasmus+ spája a je na nás tieto spojenia udržiavať aj naďalej.

Ak chceš aj ty zažiť svoju Erasmus+ výmenu či tréning, sleduj aktuálne ponuky na našom webe.

Projekt bol realizovaný vďaka podpore Európskej únie a programu Erasmus+.

Autor: Lukáš Jurák | Editor: Tibor Lachkovič

Najnovšie články

EN