Cieľ je cesta či cesta je cieľ?

Nedarí sa ti dosahovať vytýčené ciele? Máš problém s plánovaním svojich povinností či dlhodobo prokrastinuješ? Prinášame ti novú rubriku zameranú na metódy a lifehacky z oblasti vzdelávania, sebarozvoja, výučby či efektívneho plánovania. V prvej časti ti predstavíme 2 metódy: Cesta hrdinu a Achievement totem. Obe sa týkajú sebarozvoja a plánovania svojich cieľov. 

🦸Cesta hrdinu – nielen storytelling🦸

Cesta hrdinu je koncept, ktorý vychádza z knihy amerického profesora literatúry Josepha Campbella s názvom Tisíc tvárí hrdinu. Ide o takzvaný monomýtus – univerzálnu štruktúru príbehov o hrdinoch zloženú z určitých bodov, v ktorej môžeme nájsť paralelu aj s našim vlastným životom. Princíp Cesty hrdinu dodnes uplatňujú spisovatelia a filmoví producenti (skús si po dočítaní túto štruktúru dosadiť na klasiky ako je Harry Potter alebo Star Wars!), no využíva sa aj ako nástroj pre sebarozvoj, vzdelávanie či pútavý storytelling.

Jednotlivé kroky na Ceste hrdinu nám môžu pomôcť reflektovať a pochopiť, kde sa práve vo svojom živote nachádzame, čo všetko sme už prekonali a ako sa pohnúť vpred. Vieme cez ne jednoduchšie porozumieť okolitému i svojmu vnútornému svetu!

Ak si priebeh cesty predstavíme ako hodiny s dvanástimi bodmi, potom časť medzi číslami 9 a 3 bude predstavovať nám známy svet a druhá polovica svet neznámy. Ide v podstate o opakujúci sa cyklus vystúpenia z poznaného, komfortného status quo do neobjaveného sveta plného výziev, príležitostí, nástrah a nových spojení a následné prehodnotenie svojich postojov.  

Každý bod na Ceste hrdinu si môžeš predstaviť ako malé zastavenie a priestor pre otázky, ktoré kladieš sám sebe:

Začíname na čísle 12 – Status quo. Je to stav, ktorý dobre poznáš, no nemusí byť vyhovujúci. Dáva ti pocit istého bezpečia, pretože vieš čo môžeš očakávať a ako sa správať. V tomto bode je na mieste položiť si otázky ako: Kde som? Ako dlho tu zotrvávam a dokedy mi to tu bude vyhovovať? Čo mi to dáva a berie? Ako dobre to tu poznám?

Číslo 1 symbolizuje volanie do sveta. Na základe impulzu zvonka začneš zvažovať zmenu. Máš na výber len dve možnosti. Buď na volanie odpovieš vykročením z komfortu, alebo nie. Ako to máš ty? Počúvaš svoj vnútorný hlas? Potrebuješ zmenu? Ak odmietaš “volanie do sveta,” čo je najčastejší dôvod?

Dvojka prináša mentora. Môže to byť ktokoľvek, dokonca aj ty sám. Mentor je radca, sprievodca, motivátor…niekto kto ťa podporí a povie: “Máš na to.” Pomáha ti niekto na tvojej ceste? Si ty sám niekoho mentorom? Potrebuješ podporiť alebo nakopnúť?

Keď sa dostaneš na číslo 3, pochopíš, že nie je cesty späť. Práve si totiž vstúpil do neznámeho sveta a tvoje status quo už nikdy nebude také, ako predtým. Asi si vravíš: “Čo teraz?” Skús sa zamyslieť ako zvykneš reagovať. Máš strach, obavy, očakávania? Ako to tam vyzerá a ako sa cítiš?

V jaskyni máš dosť času a priestoru na objavovanie svojho vnútra. Konfrontácia so svojím ja vie byť často náročná, no poznanie oslobodzuje. Ako často “ideš do seba”? Čo ti to dáva a berie? Prišiel si na niečo nové?

5 – Keď už poznáš sám seba, prichádza čas sa otvoriť druhým. Nie so všetkými si budeš rozumieť, no isto získaš nových priateľov. Akých ľudí máš okolo seba? Ako sa s nimi cítiš? Čo si navzájom odovzdávate?

Číslo 6 ťa naučí pustiť veci, ľudí, myšlienky a nastavenia, s ktorými už viac nesúznieš. Zbaviť sa toho, čo už nepotrebuješ, aby mohlo prísť niečo nové. Čo potrebuje tvoje nové ja?

…a tak to už býva, že po strate prichádza dar. Nezabudni si poďakovať za cestu, ktorú si k nemu musel podniknúť. Pokús sa pomenovať svoje dary. Aký si? Aké máš kvality? Čo si získal na svojej ceste a čo ti tieto dary prinesú do života?

Osmička predstavuje niečo, čo väčšina z nás vníma ako cieľ celej cesty a najradšej by všetky predošlé kroky preskočil. No ty si tu, prekonal si všetky nástrahy na ceste a teraz si môžeš užiť výsledky. Vieš si dopriať čas na “oslavu”? Ako často sa vieš pochváliť? Vnímaš svoje výsledky objektívne? Kedy vieš uznať svoj úspech?

Číslo 9 je zastavením, ktoré nás pripravuje na stretnutie s realitou. Návrat do známeho sveta, nie však cesta späť. Si pripravený? Čo je teraz tvoj svet? Ako oba vnímaš?

10 – Si späť v známom prostredí, no máš svoje dary. Možno ťa cesta trochu zmenila, možno si vieš viac vecí vážiť a lepšie sa poznáš. Čo prináša tvoja zmena? Aké dary si nadobudol? O čo si prišiel? Čo s tým? 

Jedenástka opäť obracia našu pozornosť smerom von. Vieš, že si nadobudol nové poznania a cítiš potrebu ich šíriť ďalej. Pomôcť druhým. Využiť svoje skúsenosti v praxi. Ako tvoja cesta a premena môžu poslúžiť druhým? Čo robíš, kým si a aký to má dopad na tvoje okolie?

Nakoniec sa opäť vrátime k číslu 12, no už ako celkom iní, obohatení hrdinovia. Čoskoro sa znova ozve volanie do sveta. Pôjdeš? 

💪Achievement totem – dosiahni svoje ciele!💪

Rýchlo sa vzdáš, neveríš si a nevidíš svoje pokroky? Táto metóda môže pomôcť aj tebe! S priateľmi ide všetko ľahšie.

Achievement totem, alebo totem úspechu, je metóda, ktorá sa používa na vytvorenie vzájomnej podpory v skupine, pozorovaní, učení sa a uznaní úspechov druhých ako aj tých svojich. Prispieva ku komunitnému cíteniu, aj sebarozvoju jednotlivcov. Je nenáročná na prípravu a ľahko realizovateľná v akomkoľvek prostredí. Vnáša do skupiny vďačnosť, cieľavedomosť a empatiu počas celého procesu. 

Achievement totem sa využíva najmä na teambuildingoch, tréningových kurzoch či táboroch, ideálne v prírode. Namotivuje ťa dosiahnuť čo si na začiatku zaumieniš a zároveň vieš, že v tom nie si sám. Tak poďme na to!

Na začiatku dostanú všetci členovia skupiny za úlohu vyrobiť si jednoduchý totem z voľne dostupných prírodných materiálov. Môže to byť napríklad kamienok, šiška, vetvička, alebo mušľa. Niečo malé, z čoho sa dá vyrobiť malý osobný totem. Ideálne taký, čo sa zmestí do vrecka a jeho strážca ho tak môže mať stále pri sebe. Už pri zbieraní materiálu účastníci o svojich cieľoch diskutujú. Či už je to 10 klikov, naučiť sa pripraviť 5 nových receptov, alebo upliesť sveter, na tom nezáleží. Mali by to však byť také zručnosti, na ktorých vieme spoľahlivo pozorovať progres.

Následne sa vytvoria menšie skupinky (dvojice a trojice), totemy si v rámci nich vymenia a zveria tak svoj “prísľub” dokončenia úlohy do rúk iného člena. Každý totem symbolizuje konkrétny cieľ, ktorý si jeho tvorca vopred stanoví. Jednotlivec tak získava záväzok k sebe samému, no súčasne prijíma aj zodpovednosť za dohliadanie na postup v dosahovaní cieľa toho druhého. Členovia skupiny sa navzájom pozorujú a komunikujú svoje pokroky na ceste za totemom. Skvelé je ak priebežne svoje pokroky oceňujú, alebo sa navzájom odmenia. Motivácia pokračovať v ceste za cieľom je tak oveľa väčšia a vzťahy v rámci komunity sa prehlbujú.

Totemy sa vrátia svojim majiteľom až po dosiahnutí vytúženého výsledku. O tom však rozhodne nosič, respektíve strážca daného zvereného totemu, ktorý na proces svojho rovesníka dohliada. Odmena je teda viacnásobná – dostaneš totem ako symbol vytrvalosti a súčasne uznanie od svojho kolegu, ktorý ti bol najviac v celom procese oporou. Win – win!

Dnes sme si predstavili prvé 2 metódy neformálneho vzdelávania zamerané na prácu so svojimi cieľmi a pochopenie cesty, ktorá k nim vedie. Na Ceste hrdinu si hlavnou postavou ty sám, učíš sa pracovať so svojimi úspechmi a neúspechmi a prijímaš zaň zodpovednosť. Achievement totem je zas výborným návodom na efektívnu prácu v tíme. Prostredníctvom  tejto metódy sa naučíš o zodpovednosti, ale aj o dôležitosti jednotlivých krokov v procese učenia. Zároveň si uvedomíš, aký veľký dopad má na nás uznanie svojich vlastných, aj cudzích úspechov, ohodnotenie a spolupatričnosť.

Sleduj nás pre viac podobných tipov na našom webe alebo sociálnych sieťach!

Najnovšie články

EN