Roadtrip s EduErou: 4 legendy z historických panstiev na Slovensku

Slovensko je plné neobyčajných miest a prírodných krás, ktoré sme počas posledných týždňov v rámci EduEra Roadtripu predstavovali na našom Instagrame. Zavítali sme do rôznych krajov, miest, dedín a zákutí Slovenska, na miesta odporúčané našimi dobrovoľníkmi, o ktorých možno ani nevieš!

Okrem bohatej prírody a krásnych výhľadov sa za mnohými z nich skrýva aj história plná povestí a legiend tradovaných generáciami miestnych obyvateľov. Dnes si povieme o niekoľkých z nich a priblížime ti pár hradov a zámkov, ktoré sa nám podarilo preskúmať.

Rytierova dcéra a pastier

Prvé z miest, ktoré ti predstavíme, je hrad Tematín. Nachádza sa v juhozápadnej časti Považského Inovca. Jeho história siaha až do roku 1242, kedy vznikol na mieste staršieho hradiska. Plnil strážnu funkciu a bol súčasťou ochrany severozápadných priesmykov Uhorska. O jeho vzniku sa traduje niekoľko povestí, pričom najznámejšia z nich je povesť o rytierovi a jeho dcére.

Obaja žili veľmi spoločenský život. Rytier sa zúčastňoval rôznych turnajov a mnohých poľovačiek, dcéra často chodievala na prechádzky do hôr a navštevovala salaše. Na jednom z nich sa zoznámila s mladým pastierom a, ako to už býva, vznikla medzi nimi láska. Ako ich vzájomná náklonnosť rástla, rástol aj otcov hnev. Zamkol dcéru do komnaty a pastiera od zlosti zabil. Rytierova dcéra sa dopočula o otcovom čine a siahla si na život. Spolu s pastierom ju potom pochovali do jedného hrobu, ktorý sa má podľa povesti nachádzať priamo na hrade. Z tejto povesti pochádza aj jeho samotné meno hradu – Tematín. Vychádza z maďarského slova temető, čo v preklade znamená cintorín.

Zaľúbený gróf

V 19. storočí, kedy na Slovensku žili grófi, bol postavený aj Budmerický kaštieľ. Prvotne slúžil ako poľovnícky zámok grófovi Jánovi Pálffymu, ktorý ho dal postaviť v roku 1889. Neďaleko kaštieľa bola aj bažantnica, na ktorej pôvodné oplotenie je ešte dnes možné natrafiť. 

Podľa povesti sa gróf zaľúbil do francúzskej šľachtičnej a plánoval ju požiadať o ruku. Predtým však chcel Budmerický kaštieľ a ďalšie svoje sídla, ako Smolenický alebo Bojnický zámok, prestavať podľa vzoru francúzskych zámkov. Šľachtičná sa však vydala za iného ešte predtým, ako tak stihol urobiť. Gróf sa aj napriek tomuto sklamaniu rozhodol dokončiť jeho prestavby a následne zomrel. Je pochovaný v rodinnej krypte v masívnom sarkofágu z červeného mramoru, ktorá sa nachádza na Bojnickom zámku.

Bezhlavý sluha a zlatý poklad

Hrad Likava sa nachádza na návrší Chočského podhoria Liptovskej kotliny. Aj tento hrad obletuje mnoho starých povestí. Jedna z nich hovorí o úbohom sluhovi, ktorý dodnes verne stráži bohatstvo, ktoré ho pripravilo o život.

Na Likavu doliehali nepriatelia z každej strany. Hradného pána to veľmi rozrušilo. Čo ho trápilo väčšmi ako osudy životov poddaných, bolo jeho bohatstvo. Po dlhom uvažovaní k sebe zavolal svojho najvernejšieho sluhu a prikázal mu, aby pod hradnou vežou vykopal jamu. Sluha sa pustil do práce – uložil všetky poklady do jamy a zasypal ich kamením. Hradného pána však neopúšťali pochybnosti. Keď sa sluha zberal na odchod, odťal mu hlavu. Vlastná karma ho dobehla už v ten večer, kedy pri bitke prišiel o život. Poklad je podľa povesti teda stále ukrytý niekde v okolí hradu. Ak sa ho rozhodnete preskúmať, neminiete nádhernú prírodu Chočských vrchov a majestátny výhľad na rieku Váh.

Skryté chodby pod Humenským zámkom

Na záver zavítame na východ – konkrétne do Humenného, kde je dominantou centra mesta a jedným zo vtedajších sídiel dynastie Drugetovcov práve Humenský zámok. Prvé písomné pramene, v ktorých je zámok spomínaný, pochádzajú z roku 1449. Je postavený na mieste stredovekého vodného hradu. 

Málokto vie, že sa v jeho interiéri nachádza izba Márie Terézie, ktorá má nezvyčajný osemuholníkový tvar a údajne ukrýva pätoro tajných dverí. Ďalšia zaujímavosť tohto zámku je, že v minulosti sa medzi občanmi povrávalo o tajných podzemných chodbách, ktoré mali spájať zámok s neďalekým Jasenovským hradom.

Práve pri hrade Jasenov bol podľa všetkého v minulosti zázračný prameň. Ten mal moc vyliečiť každú chorobu či bolesť. Povráva sa, že dokonca navrátila zrak slepému žobrákovi. Možno aj práve preto z Humenského zámku viedli cestičky k hradu Jasenov. Tie sa však nepodarilo zachovať a ostali zasypané pôdou.

Ak sa chceš dozvedieť viac o slovenských hradoch, zámkoch a iných zaujímavých miestach na Slovensku, navštív náš profil na Instagrame, kde sa o nich dočítaš viac. Všetky tipy na tripy nájdeš na našom webe.

Zdroje:

Najnovšie články

EN