10 praktických tipov pre samostatné bývanie

Mnoho mladých ľudí už od začiatku puberty odpočítava dni, kým začnú bývať sami. Kto by nechcel mať svoj vlastný súkromný priestor, bez pravidiel, s ktorým si môže robiť, čo len chce? No keď sa nám tento priestor podarí získať, po prvotnej radosti prichádza mnoho problémov, s ktorými sme vôbec nerátali. Preto sme si pre teba pripravili 10 praktických tipov, ktoré ti pomôžu vyriešiť mnohé z nich.

1. Nezatváraj dvere, kým nemáš istotu, že kľúče sú naozaj v tvojej ruke 

Takto budeš vedieť, že ich máš, vždy keď budeš odchádzať. Tiež je dobré dať náhradné kľúče niekomu nablízku, komu dôveruješ. Môžu to byť rodičia, starí rodičia, susedia alebo kamarát. Kľúče si od seba odlíš farebnými kľúčenkami, najlepšie sú tie, na ktoré sa dá písať. Navyše stoja len pár eur.

A ak sa aj napriek tomu jedného dňa vymkneš, nezúfaj. Už teraz si môžeš do mobilu uložiť číslo na autorizované servisné zámočníctvo. Zámočníci pracujú zväčša nepretržite, takže sa netreba báť ich zavolať. Po príchode zámočníka je nutné preukázať sa dokladom totožnosti a dosvedčiť vzťah k objektu. Cena odomknutia dverí sa zvykne pohybovať od 40 do 100 €.

2. Maj doma hasiaci prístroj a nauč sa, ako ho používať

Človek nikdy nevie, čo sa môže stať. Ak bývaš v bytovke, hasiace prístroje sa zvyknú nachádzať dole v pivniciach a tiež na niektorých poschodiach. Takže aj keď nevlastníš hasiaci prístroj doma, nie je naškodu zistiť, kde sú v bytovke rozmiestnené a kde je únikový východ. Ak sa rozhodneš doň investovať, treba ho skladovať niekde blízko kuchyne, no nie priamo nad sporákom, lebo v prípade požiaru k nemu môžeš stratiť prístup.

V bytoch a domoch požiare najčastejšie spôsobujú lokálne tepelné spotrebiče. Dobrou prevenciou je pravidelná údržba a čistenie komínov, kontrola stavu vykurovacích telies, rovnako ako aj kontrola stavu elektrických a plynových zariadení. V mnohých obciach vykonávajú hasiči prehliadky domácností, počas ktorých kontrolujú komíny, upozorňujú vlastníkov ak majú napríklad na záhrade mnoho ľahko horľavého materiálu a všeobecne pomáhajú s prevenciou požiarov.

3. Maj zásobu liekov a balíček prvej pomoci

Oceníš to, keď ochorieš a nebudeš vládať ísť do lekárne. Pre takéto prípady je praktické mať doma aj nejaké sáčkové polievky alebo jedlo, ktoré sa dá rýchlo uvariť, spolu s čajmi na prechladnutie. Keď je človek chorý, nemá silu vyvárať.

V žiadnej domácnosti nesmie chýbať lekárnička, ktorá by mala obsahovať tieto veci: aspoň dva páry sterilných rukavíc, zdravotnícke nožnice so zaoblenými hrotmi, pinzetu alebo klieštiky, spinky, prostriedok na dezinfekciu, náplasť s vankúšikom (aspoň 10 kusov), leukoplast, náplasťový steh (aspoň 5 kusov), sterilný krycí obväz z gázy, ovínadlový obväz v dvoch veľkostiach (aspoň 5 kusov), elastický obväz (aspoň 2 kusy), trojcípu šatku, teplomer.

Čo sa týka liekov, môžu sa líšiť vzhľadom na rôzne individuálne diagnózy, no základ tvoria: masť na opuchy, prípravok na ošetrenie popálenín, lieky pre alergikov, prípravky proti hnačke a zápche, lieky tlmiace bolesť, zrážajúce teplotu, lieky proti bolesti hrdla alebo roztok na kloktanie, nosné kvapky alebo spreje proti nádche, lieky predpísané lekárom na dlhodobé užívanie pri chronickom ochorení.

4. Kúp si sadu náradia

Mnoho vecí v byte sa často kazí, a preto kúpa takého skrutkovača či kladiva vôbec nie je zlý nápad. Určite túto sadu použiješ aspoň raz pri zostavovaní nového nábytku. Ako poistku si však ulož kontakt na vodára a elektrikára, ak by išlo o niečo vážnejšie.

5. Zoznám sa so svojimi susedmi

Dobré vzťahy so susedmi sa vždy zídu. Budeš sa mať na koho obrátiť v prípade nebezpečenstva alebo ak budeš potrebovať s niečím pomôcť. Dajú ti pozor na domácich miláčikov alebo ti polejú kvety ak budeš preč a ty pre nich urobíš to isté. Najväčším plusom bude ale určite to, že sa budeš mať s kým porozprávať ak sa náhodou budeš cítiť osamelo. Niektorí susedia možno budú možno menej priateľskí, no stále sa oplatí ich poznať a vedieť, vedľa koho vlastne bývaš.

6. Drž sa pravidla „jednej minúty”

Ak potrebuješ niečo urobiť a trvá to menej ako jedna, dve, tri, štyri alebo päť minút, urob to hneď. Umy tanier hneď po dojedení, zdvihni ponožku zo zeme, vyhoď prázdny sáčok od čipsov. Tvoje budúce ja ti určite poďakuje.

7. Neboj sa pozvať kamarátov

Aj tak si určite celé detstvo čakal na to, kedy budete spolu môcť hrať videohry alebo pozerať filmy celú noc bez toho, aby ste vyrušovali rodičov. Budeš mať dôvod častejšie upratovať a nebudeš sa cítiť tak osamelo.

8. Spoznaj svoje okolie

Toto je dôležité hlavne ak sa sťahuješ do iného mesta alebo krajiny. Zisti si, kde sa nachádzajú najbližšie potraviny, nemocnica, autobusová zastávka, ale napríklad aj park či kaviareň. V prípade, že bývaš v byte je dobré mať kontakt na domovníka a správcu výťahu v prípade, že sa raz niekto zasekne alebo nastanú nejaké iné problémy.

9. Raz za čas opusti svoj domov, aj keď nemáš nič konkrétne v pláne

Keď už svoje okolie spoznáš, využi to. Choď na prechádzku, poobzeraj si obchody, prečítaj si knihu v kaviarni. Budeš sa cítiť menej osamelo, aj keď sa nebudeš priamo socializovať.

10. Ostaň v pravidelnom kontakte so svojou rodinou a priateľmi

Náš život je s pribúdajúcim vekom stále hektickejší, a preto by sme nemali zabudnúť udržiavať pravidelný kontakt s našimi najbližšími. Môžete si stanoviť jeden deň v týždni, kedy si zavoláte alebo si písať či volať vždy, keď budete mať niečo nové. Určite to poteší obe strany.

Ak sa chceš o podobných témach nielen z oblasti bývania dozvedieť viac, sleduj náš projekt AdultLife!

Zdroje:

Najnovšie články

EN