10 tipov, ako môže byť online výuka efektívnejšia

Už viac ako rok sa vzdelávame z pohodlia nášho domova. Až na pár výnimiek sa do online výuky zapája väčšina študentov a žiakov na základných, stredných aj vysokých školách. Niektorým tento spôsob vyhovuje, iní by sa už radi vrátili do lavíc. 

Návrat je však v nedohľadne. Preto sme zrealizovali prieskum medzi žiakmi a učiteľmi, ktorý nám ukázal, ako robiť online výučbu efektívnejšie a príjemnejšie. Výsledky prieskumu sme zhrnuli v tomto článku s radami a tipmi, ako si online výučbu uľahčiť. 

Tipy na efektívnejšiu online výuku pre učiteľov

Používajte oddelené miestnosti 

MS Teams, Zoom, Discord a aj iné platformy umožňujú rozdeliť študentov do menších skupiniek alebo dvojíc, v ktorých môžu riešiť zadania interaktívnejšie. Rozdelenie žiakov do skupín ponúkne väčší priestor pre tých, ktorí sa počas skupinového rozhovoru celej triedy do debaty neodvážil zapojiť. Ponúkne aj priestor na skupinovú prácu – projektovú výučbu, teda prácu na zadaní, ktorého cieľom je nielen naučiť potrebnú látku, ale zapracovať aj na komunikácií, riešení problémov, rovesníckom mentoringu a podobne. 

Vďaka tejto funkcií budú študenti motivovaní naozaj pracovať, a ako bonus môžu spoznať spolužiaka a obnoviť sociálny kontakt.

Využívajte online nástroje 

Online svet ponúka veľa možností v podobe aplikácií, ktoré sa dajú využiť počas online výučby. Gamifikácia je skvelý spôsob, ako prinútiť (najmä súťaživých študentov) aktívne sa zapojiť do vyučovania. Na kahoot.it si môžete vytvoriť interaktívny kvíz, do ktorého sa môže zapojiť celá trieda. Žiaci počas neho zbierajú body za správne odpovede aj za rýchlosť. 

Existuje mnoho ďalších nástrojov, ako napríklad mentimeter.com, jamboard.google.com, actionbound.com a iné. Viac sa o nich dozviete už čoskoro v našom ďalšom článku.

Zapnite si kameru 

Ak si učiteľ zapne kameru, študenti nemajú pocit, že k nim rozpráva len tajomný hlas z neznáma. Vidieť prednášajúceho je oveľa osobnejšie. Navyše, je šanca, že tým posmelíte k zapnutiu kamier aj žiakov! Nezabudnite ich vyzvať, prípadne motivovať bodovým ohodnotením, keďže sami od seba svoju tvár väčšinou neodhalia. 

Nahrávajte svoje hodiny 

V týchto neľahkých časoch nám do života prichádza mnoho nečakaných situácií – potreba ísť sa dať otestovať, zaviesť starého rodiča na očkovanie… A to aj v čase, kedy by sme mali dávať pozor na vyučovaní. Študenti niekedy nemajú na výber a hodinu alebo jej časť jednoducho vymeškajú. Záujem o pochopenie látky tu však stále je, preto by pre nich bolo najjednoduchšie mať prístup k videozáznamu hodiny.  

Nahrávať prednášku počas prezenčnej výuky je zvyčajne veľmi náročné, no keď sa celá trieda aj tak nachádza v online priestore, je zaznamenávanie hodín ľahšie uskutočniteľné. Tak prečo to nevyužiť? Vás to bude stáť len zopár klikov myšou naviac a môžete tým pomôcť nejednému študentovi. Ak sa jedná napríklad o hodinu matematiky, mnohí iste ocenia aj to, že sa môžu k vysvetleniu príkladu niekoľkokrát vrátiť a nikoho tým neobťažujú.  

Nediktujte poznámky 

Počet vyučovacích hodín určitých predmetov je kvôli súčasnej situácií na mnohých školách znížený. Tento čas by preto mal byť využitý čo najefektívnejšie – rozhovorom, výkladom alebo diskusiou. Diktovanie poznámok môže byť zbytočný žrút času. Preto je najvhodnejšie, ak ich učiteľ žiakom vopred alebo dodatočne pošle. Najmä, ak ich už má sám vypracované v digitálnom dokumente. V prípade, že máte poznámky len napísané rukou, môžete ich poslať študentom aj takto alebo odmeniť plusovým bodom žiaka, ktorý ich spracuje do digitálnej podoby.  

Tipy na efektívnejšiu online výuku pre študentov 

Vytvor si správne pracovné prostredie 

Je dobré stanoviť si jedno pracovné miesto, na ktorom budeš mať poriadok a nebude až príliš pohodlné. V žiadnom prípade by to nemala byť posteľ! Náš mozog vníma posteľ ako miesto oddychu a relaxu. Ak v posteli hneď po zobudení zapneš notebook a budeš pracovať, tvoj mozog nezaberie naplno.

Uisti sa tiež, že v blízkosti nemáš žiadne rušivé elementy ako mobil (pokiaľ ho nepotrebuješ), ovládač od hernej konzoly alebo zapnutú televíziu. V pozadí ti môže hrať biely šum, klasická hudba alebo niečo, čo ti pomôže sústrediť sa. Na hodinách, kde len počúvaš teóriu a nevyžaduje sa od teba interakcia, môžeš napríklad vyfarbovať antistresové omaľovánky. Pre mozog je to nenáročná činnosť a dokonca ti to pomôže sa sústrediť na výklad oveľa intenzívnejšie. Tento trik je užitočný najmä pri učive, ktoré ťa až tak nebaví.  

Pripav sa 

Hoci rutina môže byť niekedy nudná, v tomto prípade je veľmi prospešná! Je super, ak sa ti aj počas dištančného štúdia podarí zachovať si podobnú rutinu ako keď chodíš do školy prezenčne. Ráno vstaň, choď si aspoň umyť zuby a prezleč sa z pyžama. Nemusíš mať na sebe nepohodlné džínsy a košeľu, ale daj tvojmu mozgu signál, že teraz je čas na prácu.

Tiež si poctivo vypracuj všetky (aj dobrovoľné) zadania a domáce úlohy. Pred hodinou si zopakuj, čo ste preberali naposledy.

Zapni si kameru

Vypnutý mikrofón a kamera sú častým lákadlom pre robenie všetkých možných vecí okrem učenia. V prípade, že vidíš na obrazovke niekoľko ďalších spolužiakov, môžeš nadobudnúť pocit kolektívnej zodpovednosti a budeš dávať oveľa väčší pozor.

Ver mi, nikoho netrápi, či si strapatý, v pyžame, máš na sebe dvojdňový make-up alebo ti v strede čela vyrástol svietiaci červený kamarát. Učiteľovi tým určite pomôžeš a tvoja motivácia vzrastie.

Nebuď pasívny 

Snaž sa nielen pasívne počúvať výklad učiteľa, ale aktívne sa zapoj do výuky. Ak dá vyučujúci priestor na otázky a postrehy, využi ho. Ak na matematike rátate príklad, prihlás sa a vypočítaj ho pred celou triedou, alebo si ho aspoň naozaj napíš do zošita namiesto prázdneho pozerania sa na obrazovku. Pri preberaní aktuálnej politickej situácie na občianskej náuke sa neboj vyjadriť svoj názor.
Vďaka tomu si z hodiny oveľa viac zapamätáš, rýchlejšie ti ubehne a nebudeš musieť venovať extra čas učeniu sa na skúšku. Učiteľ tiež určite ocení, že máš prehľad a že nie je jediný, koho hlas je za celých 45 minút počuť.

Využívaj online nástroje

Online nástroje sú skvelým prostriedkom ako si spríjemniť online vyučovanie. Napríklad aplikácia Plantie ti pomôže sústrediť sa – čím viac času stráviš učením sa, tým viac stromčekov budeš vlastniť. Ak preferuješ delenie času podľa metódy Pomodoro, môže ti pomôcť aplikácia Pomofocus. Tiež môžeš využiť aplikácie ako Miro alebo Jamboard pri riešení rozličných úloh. Pomôžu ti vytvárať myšlienkové mapy – usporiadať tvoje myšlienky a nachádzať medzi nimi súvislosti.

Dúfame, že vám naše rady uľahčia dištančné vzdelávanie a aspoň časť z nich zaradíte do svojej rutiny. Ak by ste mali nejaké ďalšie tipy, ktoré vám osobne pomáhajú, neváhajte nám ich poslať. Radi tento článok aktualizujeme, aby sme ešte viac pomohli študentom aj učiteľom. Držíme palce!

Editorka: Lucia Saková

Najnovšie články

SK