V predchádzajúcom článku sme sa venovali negatívnemu vplyvu sociálnych sietí na vnímanie nášho života či výzoru, ako veľmi sa porovnáva a prezentuje nedosiahnuteľná realita bez chýb. Nakoniec sme spomenuli aj pár tipov, ako niečomu takému predísť a nájsť dobrý balanc medzi internetom a realitou. V druhej časti článku Dopad sociálnych sietí na psychiku sa pozrieme ako sociálne siete vplývajú na naše názory, myšlienky a identitu.
Ľahšia cesta k informáciám, ťažšia cesta k pravde
S príchodom internetu sa zľahčil prístup k informáciam, a teda cestu do knižnice nám nahradil jednoduchý klik. Vďaka nemu sa dostaneme k neuveriteľnému množstvu zdrojov, či už sú to články, videá, diskusie a podobne.
Každá minca má však dve strany a otvára sa pred nami otázka, ktorý zdroj je ten správny.
Aby sme predišli dezinformáciam či misinformáciam, medzi ktorými je rozdiel, hoci výsledok je rovnaký – oklamať nás, musíme mať odpoveď na tieto otázky:
- Poznáme autora ?
- Je správa dôveryhodná?
- Je to celá správa?
Na každú z nich potrebujeme odpovedať „áno.” Najľahšie je sledovať nezávislé média, ktoré majú objektívny pohľad. Je dôležité taktiež rozvíjať naše kritické myslenie a byť si vedomý, že nikto nepadol z neba učený, a preto ako hovorí Aristoteles: „Čím viac viete, tým viac viete, že neviete.”
Je potrebné si uvedomiť, že každý z nás sa vyvíja a formuje ako osoba, a preto je úplne v poriadku sa mýliť a zmeniť názor na základe novozískaných argumentov.
Kráľ dezinformácií
Korunovaným víťazom sa stávajú, pravdepodobne ste to uhádli už dopredu – sociálne siete.
Je veľmi dôležité, že máme v dnešnej dobe slobodu slova, avšak s touto slobodou prichádza aj zodpovednosť nešíriť hoaxy a nenávisť. V posledných rokoch sa hlavne Facebook stal platformou pre množstvo konšpiračných profilov, ktoré šíria paniku a podnecujú ľudí k hnevu. Aj keď si väčšina z nás povie, že to nie je náš prípad, spadnúť do tejto pomyselnej „diery” je až príliš jednoduché. Algoritmus funguje naozaj dobre a ak dáme pozornosť nejakému konšpiračnému príspevku, začne nám ukazovať ďalšie a ďalšie. Bohužiaľ, autority, ktoré majú na starosti určitú platformu, tento problém neriešia. Preto sa vraciame k nášmu kritickému mysleniu, ktoré by si najprv malo overiť, či príspevok od „Jožka Mrkvičku” je založený na pravde alebo je iba výplod jeho fantázie.
Cancel culture
Nový fenomén sociálnych sietí nazývaný „cancel culture”, a teda v preklade „kultúra zrušenia” je metaforicky povedané – polícia na internete. Ak sa niekto (väčšinou verejne známa osoba) dopustí hriechu, táto polícia ich nájde. Ich súčasťou môže byť ktokoľvek na internete a platforma, na ktorej sa väčšinou nachádza je Twitter.
Počiatočný koncept bol veľmi nádejný – upozorniť na problém a nezatvárať oči pred zlom.
Lenže „cancel culture” miesto vzdelávania, tvorí obrovské množstvo nenávisti, až sa z nej stal šikanátor. To ani nehovoríme o tom, že vo veľa prípadoch sú spomínané hriechy úplne maličkosti alebo sú vytrhnuté z kontextu.
You are cancelled! – najzaujímavejšie prípady
Jenna Marbles
Známa youtuberka z New Yorku, ktorej youtube kanál dosiahol neuveriteľných 20 miliónov sledovateľov, bola pred necelými dvoma rokmi obvinená z rasizmu a mizogýnie. Išlo o videá z rokov 2011 a 2012, ktoré boli v dobe kritiky už dlhšie stiahnuté z internetu. Na nich Jenna použila výrazy ako „hey ching chong wing wong” alebo napodobňovala Nicki Minaj (blackface). Sama Jenna sa vyjadrila, že po rokoch si uvedomila svoje chyby, a preto sa rozhodla videá zmazať. Bohužiaľ sa záznamy dostali medzi verejnosť a spustili vlnu nenávisti. Poučenie sa zmenilo na šikanu a Jenna skončila so sociálnymi sieťami. Otázkou zostáva, či bolo správne odsúdiť Jennu za veci, ktoré sa stali v minulosti a z ktorých sa poučila.
Johnny Depp
Po obvinení z domáceho násilia sa Johnnymu radikálne zmenil život. Bol zapísaný na blacklist, čo prakticky znamenalo veľmi málo hereckých príležitostí a mnoho fanúšikov sa mu otočilo chrbtom. V tomto roku však prebehol silne medializovaný súdny proces medzi ním a jeho bývalou manželkou, Amber Heard, kde prípad vyhral. Ľudia na internete rýchlo zmenili stranu a Amber sa stala bodom šikany.
Scarlett Johannson
Talentovaná herečka, ktorú môžeme poznať aj ako Black Widow v Marvel Universe, Lucy vo filme Lucy, Samanthu v Her či Nicole v Marriage story. Bola kritizovaná za svoj výrok, ktorý uviedla v rozhovore pre magazín As if: „Viete, ako herečka by som mala byť schopná hrať hocijakú osobu či strom, či zviera, pretože to je moja práca a jej požiadavky.”
V čase, keď tento rozhovor vyšiel, práve pracovala na filme Rub & Tug, kde hrala trans muža. Mnoho ľudí tento výrok nezobralo dobre a chcelo vidieť reálnu reprezentáciu trans muža vo filme. Scarlett sa nakoniec svojej roli vzdala.
Tipy od nás
Na zlepšenie kritického myslenia: kniha Sila rozumu v bláznivej dobe – Ján Markoš
O konšpiračných teóriách: kniha Falšovaná pravda – Katharina Nocun a Pia Lamberty
O vplyve internetu na naše myšlienky, názory: – podcast Rabbit Hole – The New York Times
Ak sa chceš o podobných témach nielen z oblasti duševného zdravia dozvedieť viac, sleduj náš projekt AdultLife!
Zdroje:
- www.vanityfair.com/hollywood/2019/07/scarlett-johansson-casting-controversy-tree
- www.hitc.com/en-gb/2021/01/06/why-is-jenna-marbles-cancelled-vlogger-makes-emotional-apology-video-and-quits-youtube
- progresivnespolu.sk/technologie/hybridne-hrozby-a-dezinformacie