Deň workoholikov – 3 tipy, ako sa chrániť pred vyhorením

Na Slovensku sa 5. júla slávi nielen sviatok sv. Cyrila a Metoda, ale je to aj deň workoholikov. Workoholik je človek natoľko závislý od práce, že táto závislosť má negatívny dopad na jeho život – či už v podobe stresu, zdravotných problémov alebo odcudzenia od priateľov a rodiny.

Žena leží na stole, vedľa seba má laptop a kávu.

Syndróm vyhorenia sa dnes už radí medzi ochorenia. Je to stav, keď stratíte zmysel života. Aj jednoduché ľudské činnosti sa stanú tými najťažšími a všetka radosť zmizne. Aby ste tomuto vedeli predísť, spísali sme pre vás nasledujúce rady.

1. Rovnováha v živote je must have

Aj keď ste nadšení z vašej práce, nemala by vypĺňať každú minútu vášho dňa. Nielen preto, že si potrebujete oddýchnuť, ale aj preto, že táto práca sa môže v budúcnosti stať niečím, čo bez zaslúženej prestávky začnete nenávidieť. Je dôležité energiu dávať aj prijímať. Skúste si nájsť iné aktivity, ktoré vás rovnako tešia. Môže to byť šport, pri ktorom si budete vedieť vyvetrať hlavu alebo môžete skúsiť niečo viac umelecké ako kreslenie či písanie. Dnes je možností nespočetne veľa, a teda je hlavne na vás, čo vás osloví. 

2. Zabudnite na toxickú premotivovanosť

Počas prvej vlny korony sme viacerí chytili obrovskú motiváciu skúšať nové veci, pracovať intenzívnejšie či sa učiť. Po internete sa rozšíril trend porovnávať, čo kto spravil a tí, čo toho nestihli tak veľa, sa cítili zle. Je potreba si ujasniť, že ako ľudské bytosti máme právo na oddych a relax. Kľudne si sadnite a pozrite nejaký seriál či prečítajte knihu. 

3. Mindfulness

Pri neustálom naháňaní sa si prestávame vážiť život a jeho čaro. Stalo sa vám už niekedy, že ste jedli v takom zhone, že ste si ani neuvedomili chuť vášho jedla? Čítali ste si knihu, ale vaša myseľ bola niekde inde, až ste museli tú istú stranu prečítať niekoľkokrát, aby ste konečne pochopili význam slov? Mnohokrát fungujeme na autopilota a jednotlivé činnosti vykonávame automaticky bez toho, aby sme si uvedomovali, aké unikátne môžu byť. 

Nasledujúce metódy sú z knihy Mindfulness od Gary Hennessey, ktorý ich praktizuje už čosi vyše štyridsať rokov. 

  • Vyberte si nejakú časť svojho tela a zamerajte sa na ňu. Uvedomte si pocity, aké cítite. Možno vnímate teplo, chlad, napätie…
  • Neskôr môžete skúsiť aj meditovať. Na začiatok postačí zavrieť si oči na desať minút a pokúsiť sa uvoľniť svoje telo. 
  • Zastavte sa na chvíľu a skúste si uvedomiť, čo presne robíte. Aj keby to je tá najnormálnejšia činnosť ako napríklad jedenie raňajok. Ako chutí jedlo? Je sladké, slané, kyslé či horké? Keď si umývate zuby, uvedomte si pocit kefky na zuboch či chuť pasty. 
  • Viac vnímajte, menej myslite. Zaujímajte sa o prítomnosť a nezaťažujte sa minulosťou či budúcnosťou. 
Nápis "vyhorenie".

Nakoniec tu máme pre vás aj tipy na knihy a podcasty, ktoré sa presne touto problematikou zaoberajú. Kniha Nevyhorení píše o životných príbehoch ľudí, ktorí vyhoreli a znova našli svoju iskru. Existuje aj podcast s rovnakým menom. Špeciálne pre ženy napísali knihu Emily a Amelia Nagoski s názvom Burnout. Taktiež odporúčame vypočuť si aj Fried – The burnout podcast, ktorý je po anglicky. Zaoberá sa nielen poskytnutím informácií o vyhorení, ale aj o liečbe. 

Nezabúdajte, že všetkého veľa škodí. Únava, stres a úzkosť ovplyvňujú pracovný výkon aj každodenný život. Pokúste sa myslieť aj na seba, ujasniť si svoje priority a ak cítite, že si v tejto situácii nedokážete pomôcť sami, nebojte sa vyhľadať pomoc či už od rodiny, kamarátov alebo aj psychológa.  

Ak sa chceš o podobných témach nielen z oblasti duševného zdravia dozvedieť viac, sleduj náš projekt AdultLife!

Najnovšie články

SK