Z cudzincov členovia komunity – ako pomáha nezisková organizácia Mareena

Neziskovú organizáciu Mareena tvorí komunita ľudí usilujúcich sa spájať Slovákov a migrantov. Nielen, že tak tvoria pre prisťahovalcov silné útočisko, ale prispievajú aj k rôznorodosti a tolerancií na Slovensku. Mareena vznikla v Bratislave, no už teraz fungujú aj v Košiciach či Nitre. Jej dobrovoľníci už 4 roky pomáhajú migrantom zabývať sa. Riešia tiež hlavný problém, ktorý týchto ľudí často trápi, že nikoho nepoznajú. Vytvárajú otvorenú, priateľskú komunitu, ktorá cudzincom pomáha necítiť sa viac ako cudzinci.

Mareena vzdeláva

Pre poriadne fungovanie komunity si v nej ľudia musia navzájom rozumieť. Aj preto majú k dispozícii jazykové kurzy slovenčiny a pre zvedavcov, ktorý sa chcú naučiť nový jazyk, aj kurzy svahilčiny, arabčiny či ruštiny.

Okrem iného organizácia ponúka aj kariérne poradenstvo či sociálno-kultúrne workshopy, ktoré cudzincom pomáhajú sa rýchlejšie aklimatizovať do prostredia a spoločnosti novej krajiny.

Prepájajú tak dobrovoľníkov a dobrovoľníčky, ktorí majú záujem pomôcť, s cudzincami, ktorí sú častokrát v neznámej krajine s úplne inými zvyklosťami a sociálnymi pravidlami. Mareena je taký ten dobrý priateľ, ktorému zavoláte, keď neviete, ako ďalej, a on vám vždy pomôže. A ešte vás, ako bonus, zoznámi s ľuďmi v rovnakej situácii ako je tá vaša.

zdroj: www.mareena.sk

Organizuje komunitné aktivity

Cieľom komunitných aktivít je prepájať nielen jednotlivcov, ale aj organizácie, ktoré sa o problematiku cudzincov zaujímajú. V roku 2017 otvorili v Bratislave prvé komunitné centrum, v ktorom pravidelne usporadúvajú takéto komunitné stretnutia. Niekoľkokrát mesačne sa nie len cudzinci, ale aj domáci stretávajú pri tematických večeroch, komunitných večeriach, premietaní filmov či diskusiách. Tvoria tak bezpečné miesto pre ľudí, ktorí potrebujú v novej krajine nájsť smer a môžu sa naň kedykoľvek vrátiť. 

zdroj: www.mareena.sk

Mareena festival

Okrem pravidelných tematických večerov, kde majú cudzinci možnosť predstaviť svoju krajinu do hĺbky, organizácia raz ročne usporadúva aj Mareena festival. Ten je ozajstnou oslavou rôznorodosti v srdci Bratislavy.

V jednom kúte môžete ochutnať jedlo zo svetovej kuchyne, v druhom sa naučiť arabskú abecedu či ako sa píše vaše meno v ruštine. Na ďalšej strane dvora nájdete oddychovú zónu či výrobky cudzincov, ktorí nimi prezentujú kultúru, z ktorej pochádzajú. Počas toho všetkého sa môžete započúvať do tónov hudby, pri ktorej budete mať pocit, že ste na dovolenke v ďalekej exotickej krajine.

zdroj: www.mareena.sk

Je hlasom cudzincov

Okrem komunitných aktivít sa organizácia venuje aj tvoreniu otvorenej diskusie a rozprávaniu o problémoch týkajúcich sa migrácie a integrácie cudzincov v novom prostredí. Rozprávajú hlasom stoviek migrantov, pre ktorých je Slovensko nový domov a ktorí sa snažia začleniť do našej spoločnosti. Stále sú tu ale prekážky, s ktorými sa cudzinci stretávajú a o ktorých vieme, že by sa dali len jednoduchou toleranciou a pochopením vyriešiť.

Aj preto organizácia ponúka rôzne workshopy, ktoré si môžu objednať ako firmy, tak aj školy a vytvoriť tak nielen zážitok, ale aj priestor pre diskusiu.

zdroj: www.mareena.sk

Mareena ponúka cudzincom pocit spolupatričnosti a komunitu, v ktorej sa o seba ľudia starajú ako v časoch ťažkých začiatkov, tak aj vtedy, keď sa už na Slovensku cítia ako doma. Ako pokročilá spoločnosť by sme mali oslavovať rôznorodosť a pestrosť názov, národov a zvykov, nie ju potláčať.

Najnovšie články

SK