Ako dopadol môj prvý projekt Dart’Art

Dart’Art. To bol názov projektu, ktorý som spolu s ďalšími piatimi Slovákmi absolvovala v Belgicku začiatkom septembra 2019. Okrem nás tam boli mladí z ďalších 5 krajín – Belgicka, Španielska, Talianska, Bulharska a Rumunska. Dokopy nás bolo 42.

Keďže išlo o môj prvý projekt, musím povedať, že som na začiatku pociťovala obavy z toho, čo nás čaká, ale hlavne z angličtiny, v ktorej si nie som úplne istá. Ale to tak býva, keď človek ide do niečoho nového. Nakoniec sme prežili skvelých 10 dní plných kreatívnych workshopov, rozhovorov v angličtine, nových kamarátov a zábavy.

O možnosti absolvovať tento projekt som sa dozvedela od kamarátky Veroniky, ktorej brat už bol na podobnom projekte v Holandsku. Po prečítaní si informácií nás projekt zaujal, a tak sme napísali motivačný list, na základe ktorého nás potom vybrali. EduEra nám poskytla všetky potrebné informácie o ceste a pomohli nám s nákupom leteniek.

Naša cesta začala v Budapešti, odkiaľ sme na druhý deň ráno leteli do Belgicka. Tam sme sa vlakom prepravili do cieľa – do dedinky Botassart v juhovýchodnej časti krajiny. Bolo sme odrezaní od ruchu miest a obklopení krásnou prírodou a tichom. Každý deň sme sa chodili kochať výhľadom na Tombeau du Géant, ktorý nás stále neomrzel.

Čo sa týka programu mládežnícekj výmeny, hlavným bodom boli kreatívne workshopy. Mali sme možnosť vybrať si z piatich možností – Photography, Music and dance, Bees and flowers, Arts alebo Theatre. Každý z workshopov bol zameraný na vyjadrenie ekologických alebo sociálnych problémov súčasnosti a záverom bol produkt, ktorý bude zdieľaný ďalším krajinám na pomoc pri podobných aktivitách.

Moja voľba padla na Music and dance workshop, v ktorom sme si zvolili prezentáciu problémov pomocou spevu. Vybrali sme si pieseň Cups (When I’m gone), ktorej text sme prispôsobili ekologickej téme. Na tomto sme pracovali niekoľko dní – nacvičovaním hlasov aj rytmickej časti s pohármi. Nakoniec sme vytvorili hudobnú nahrávku aj video.

Samozrejme, nechýbala ani prezentácia pred ostatnými účastníkmi. Okrem práce na workshopoch sme mali aj program, ktorý bol zameraný hlavne na zoznámenie sa a spoznávanie ostatných národov a kultúr. Každý deň večeru pripravila iná krajina, takže sme mali možnosť ochutnať národné špeciality.

Náš deň D bola sobota. Musím priznať, že som sa naozaj bála, ako to dopadne, ale nakoniec sme sa zapojili do varenia naozaj všetci a užili sme si veľa zábavy. Aj keď oproti iným nám to trvalo dlhšie, tých 4 a pol hodiny stálo za to a myslím, že na zemiakových plackách, šiškách a bublanine si naozaj všetci pochutili. Večerný program bol tiež zameraný na spoznávanie – mali sme International Evening, kde každá krajina prezentovala svoju kultúru, ďalej večer spoločenských hier, posedenie pri vatre a rôzne ďalšie.

Súčasťou výmeny bola aj návšteva Bruselu, v ktorom sme strávili noc. Počas hry zameranej na hľadanie komixových malieb na budovách sme spoznali zákutia mesta a užili si zábavu. Aj keď nás trápila zima, občasný dážď a únava! Večer sme navštívili čokoládovňu s ochutnávkou praliniek a potom najznámejší podnik s pivom zapísaný aj v Guinessovej knihe rekordov.

Druhý deň v Bruseli sme strávili voľným programom a návratom do mestečka Botassart. Ďalším výletom bola asi 8 km dlhá prechádzka do neďalekého mesta Bouillon, kde sa nachádza krásny stredoveký hrad, v ktorého chodbách sme sa takmer stratili! Tiež sme videli zaujímavé sokoliarske vystúpenie a prešli sme sa po tomto malebnom mestečku.

Na záver musím povedať, že naozaj neľutujem svoju účasť na tomto projekte. Ostanú mi naň nezabudnuteľné spomienky! Trošku mi to pripomenulo časy, keď som chodievala na letné tábory. Odporučila by som túto skúsenosť aj ostatným? Určite áno!

Ak chceš aj ty zažiť svoju Erasmus+ výmenu či tréning, sleduj aktuálne ponuky na našom webe.

Projekt bol realizovaný vďaka podpore Európskej únie a programu Erasmus+.

Najnovšie články

SK